تفاوت اسکین تگ و زگیل تناسلی

اسکین تگ، يک ضایعه پوستی همرنگ پوست است که يک مقدار پررنگ تر رگيل تناسلي ميباشد که بعضي از افراد، آن را با زگیل های تناسلي اشتباه ميگیرند.که قسمت تناسلی، شکم و کشاله ران هم می تواند درگیر این ضایعه پوستی خوش خیم شود و درمان این دو ضایعه پوستی با هم قرق دارد. هرچند که نمی توان نظر کلی در این زمینه صادر کرد اما اکثرا بعضي اسکین تگ ها دارای پایه های بلند و به حالت آویزان تر ميباشند در حالی که شکل ظاهری اسکین تگ های کوچک و با پایه های پهن، بیشتر شبیه زگیل است و به سختی می توان تفاوت این 2 را بدون بررسی های آزمایشگاهی تشخیص داد.البته اسکین تگ ها، ضایعات بسیار بی خطری هستند که مسری نیستند. زگيل تناسلی ممکن است در ظاهر،فرد علائمی نداشته باشد ولی ویروس عامل زگیل  تناسلی را بدون هیچ علامتی دفع کند.در خانمها نیز ممکن است زگیل در قسمت داخلی  دستگاه تناسلی باشد و گاهی با خونریزی خود را نشان دهد.

قسمت هاي درگير شونده ي اسکين تگ

به طور کلی، رابطه قابل توجهی بین چاقی، مقاومت به انسولین و ابتلا به اسکین تگ وجود دارد بنابراین افراد چاق و آنهایی که چین های بیشتری در بدنشان وجود دارد، بیشتر از سایر افراد به اسکین تگ مبتلا می شوند گردن، زیربغل ها، کشاله ران و در مواردی هم ناحیه تناسلی ايجاد مشود.

توانايی در تشخيص زگیل تناسلی یا اسکین تگ

اکثرا بايد، اشخاص دچار ضایعات پوستی همرنگ پوست باید برای تشخیص نوع ضایعه پوستی، به متخصص پوست بروند تا با تشخیص درست، درمان مناسبی برای آنها در نظر گرفته شود. بعضي اوقات ویروس HPV یا زگیل هم روی برخی از انواع اسکین تگ وجود دارد و گاهی افتراق بالینی این 2 نوع ضایعه از هم بسیار سخت می شود. به همین خاطر می گوییم خود فرد نمی تواند تفاوت بین این 2 زائده پوستی را مشخص کند.

آزمايشهاي مشخص کننده

انجام آزمایش های پاتولوژی، آزمایش های ویروس شناسی برای تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی برای افتراق زگیل تناسلی از اسکین تگ تناسلی لازم ميباشد.

اقدامات پيشگيرانه براي خانمها

مشکلات بهداشتی و سلامتی مبتلا شدن به زگیل تناسلی می تواند غیر قابل جبران باشند، پس اطلاع رسانی صحیح و اقدامات مناسب از جمله واکسیناسیون در پیشگیری از ابتلا به این بیماری دارای اهمیت بسياري  است. خانمها باید مد نظر داشته باشند که بهترین اقدام، انجام حداکثر تلاش برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس است و در این میان هیچ چیزی بر سلامتی انسان اولویت ندارد.

1) اگر خانمی شک به این است که شايد آلوده به ویروس HPV می باشد، باید حتما آزمایش مربوطه را انجام و با پزشک متخصص مشورت کند.

2) اگر خانمی چند سال پس از ازدواج دچار زگیل تناسلی شود بلافاصله حتکا اقدامات تشخیصی و درمانی مناسب را که در مقالات بصورت مفصل به آنها پرداخته شده است را انجام دهد.

3) اگر دختر خانم مجرد و سالم تصور نمايد پس از ازدواج ویروس HPV از شوهر آینده به وی منتقل خواهد شد، بايد  قبل از ازدواج واکسن بزند همه باید این را بخاطر داشته باشند که اگر یک فردی دارای یک بیماری آمیزشی مثل زگیل تناسلی باشد، شانس اینکه وی مبتلا به سایر بیماریهای آمیزشی مثل هپاتیت و HIV نیز باشد هست.

4) پيش از ازدواج از سلامت بودن شوهر آینده خود با انجام آزمایشات لازم اطمینان حاصل نماييد. خانمها می تواند درخواست کند که شوهر آینده خود هم بوسسيله ي پزشک متخصص معاینه و بررسی شود و هم اینکه آزمایش HPV جزو آزمایشات قبل از ازدواج انجام شود. مرد نباید از این موضوع دلخور بشود. چون این حق یک خانم است که از سلامت همسر آینده خود اطمینان حاصل کند و از ابتلا به مهمترین عامل سرطان دهانه رحم جلوگیری کند.

خطر زگيل تناسلی

تيپ 16 و 18 از HPV به عنوان عامل عمده اي در ايجاد سرطان ، تيپ 30، 31، 33، 35، 39، 45، 51، 52، 53، 56، 58، 59، 66، 68، 73، 82  به عنوان عامل خطر متوسط و تيپ هاي 6، 11، 40، 42، 43، 44، 54، 61، 70، 72، 81 با خطر کمتري در ايجاد سرطان هاي مخاطي مورد توجه قرار گرفته اند.این بیماری خوشخیم ميباشد ولی از حدود 150 نوع ویروس عامل ایجاد کننده آن حدود 15 نوع با سرطانهای دهانه رحم و آلت مردان در ارتباط ميباشد.

همچنین این بیماری به بخاطر اینکه ممکن است زخمی شود احتمال سرایت سایر بیماریهای آمیزشی را بالا می برد ضمن اینکه به علت ظاهر نا زیبا اثرات روحی روانی بدی ميگذارد بنابراین حتما باید درمان شود.

تاثير استفاده از کاندوم

مقدار سرایت را کاهش می دهد ولی چون انتقال از طریق پوست به پوست است، احتمال انتقال از سایر مناطق آلوده پوست از بین نمی رود پیلاسیون، سونای بخار و حوله آلوده ،همچنین از مادر آلوده به نوراد  هنگام زایمان طبیعی هم قابل انتقال است ولی راه اصلی انتقال تماس جنسی است.

پیمایش به بالا