اسلایدر بخش زنان

شقاق و فیشر مقعدی

شقاق و فیشر مقعد

شقاق مقعد یا فیشر در زنان، همان زخم یا ترک خوردگی انتهای روده است که معمولاً در زنان با درد و یا سوزش شدید در این ناحیه همراه است.
علت اصلی این زخم ها یبوست است که به دلیل رد شدن مدفوع سفت از این ناحیه زخم ایجاد شده و در صورت تداوم یبوست بر شدت آن افزوده می شود، البته اسهال شدید و التهاب روده نیز از علل این زخم ها هستند .
بسیاری از بانوان بعد از زایمان یا سزارین به این مشکل دچار می شوند که علت آن اختلال در دفع است که به دلیل شلی عضلات لگن در حاملگی ایجاد می شود علامت اصلی این بیماری درد هنگام اجابت مزاج است که گاهی با خونریزی همراه است .

عوامل افزایش دهنده خطر شقاق در زنان

 • یبوست
 • بارداری های متعدد
 • سرطان خون
 • بیماری کرون
 • بیماری‌های نقص ایمنی

پیشگیری از شقاق در زنان

 • روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید.
 • غذای پر فیبر مصرف نمایید.
 • از سبزیجات تازه استفاده نمایید.
 • خودداری از نشستن طولانی در دستشویی موقع اجابت مزاج
 • به هنگام اجابت مزاج، فشار بیش از اندازه وارد نیاورید.
 • نشستن در آب گرم،‌ درد شقاق را کاهش می‌دهد و باعث بهبود خونرسانی و شل شدن عضله اسفنکتر مقعد شده و به بهبود آن کمک می‌کند. روزانه 2 تا 3 بار و هر بار برای 10 تا 20 دقیقه از این روش استفاده کنید

تشخیص شقاق و فیشر در بانوان

تشخیص شقاق در بانوان

شقاق‌های معمولی عموما در پایین یا بالای سوراخ مقعد بوده و اگر شقاق در جای دیگری دیده شود، باید به فکر علل غیر معمول مانند بیماری کرون بود.

برای رد سایر علل خونریزی مقعدی، مقعد و راست روده با وسایل مخصوص (آندوسکوپ، سیگموییدوسکوپ) بررسی می‌شوند

درمان شقاق فیشر مقعد در بانوان

 شقاق در زنان

جهت درمان شقاق در زنان باید سیکل درد، اسپاسم و ایسکمی شکسته شود. اولین قدم درمانی تجویز ملین‌هایی است که مدفوع را حجیم و شل می‌کنند و همراه با آن نشستن در لگن آبگرم را توصیه می‌کنیم. در این مرحله تجویز پماد آنتی هموروئید (حاوی مواد بیحس کننده، کورتون و مواد نرم کننده می‌باشد) و یا ژل لیدوکائین می‌تواند کمک کننده باشد. اغلب موارد شقاق حاد با چنین درمانی بهبود می‌یابند. در صورتیکه پاسخ درمانی کافی گرفته نشد، و یا شقاق از نوع مزمن بود، می‌توان از داروهای دیگری استفاده کرد.

نیتروگلیسیرین با همان مکانیسمی که عضلات صاف عروق کرونر را شل می‌کند می‌تواند عضله اسفنکتر داخلی را هم شل کرده و از اسپاسم خارج کند. پماد %۰٫۲ (دو دهم درصد) آن برای درمان شقاق استفاده می‌شود و معتقدند یک اسفنکتروتومی شیمیایی موقت ایجاد می‌کند علاوه بر آن خونرسانی آنودرم را نیز افزایش می‌دهد. از معایب آن ایجاد سر درد است و بهتر است در حالت خوابیده استفاده شود.

در ایران گاهی به اشتباه به بیمار پماد%۲ (دو درصد) داده می‌شود که سردرد بسیار شدیدی ایجاد می‌کند. پماد ایزوسورباید و یا دیلتیازم موضعی و خوراکی نیز می‌توانند با مکانیسم مشابه به بهبود شقاق در زنان کمک کنند و سر درد هم ایجاد نمی‌کنند. درمان دارویی شقاق مزمن در حدود ۶۰٪ موارد موثر است.

تزریق موضعی سم بوتولینیوم (بوتاکس) نیز با فلج موقت عضلات اسفنکتر داخلی، یک نوع اسفنکتروتومی شیمیایی موقت ایجاد می‌کند که می‌تواند باعث بهبودی شقاق شود. اما در دراز مدت تا ۴۱٪ احتمال عود وجود دارد.
در صورت عدم پاسخ به درمان داروئی، بهترین درمان شقاق برای بانوان جراحی است، مشروط برآنکه توسط یک جراح کارآزموده انجام شود.
درمان جراحی شقاق با لیزر در زنان در مواردیکه درمان دارویی فایده‌ای نداشته و یا خوب شده و مجدداً عود کرده توصیه می‌شود. بهترین درمان جراحی اسفنکترو تومی لترال است. قبلاً از دیلاتاسیون تدریجی آنوس زیر بیهوشی استفاده می‌شد که تا ۴۰٪ با عود همراه بود. در اسفنکتروتومی لترال حدود ۳۰٪ فیبرهای عضله اسفنکتر داخلی در سمت راست یا چپ آنوس قطع می‌شوند. بیش از ۹۵٪ بیمارانی که اسفنکتروتومی می‌شوند، با این درمان با این درمان بهبود می‌یابند و میزان عود آن کمتر از ۱۰٪ می‌باشد. با این عمل احتمال بی‌اختیاری نسبت به دفع گاز وجود دارد و میزان این عارضه بین ۵ تا ۱۵٪ گزارش شده است. اسفنکتروتومی لترال به دو روش باز وبسته انجام می‌شود. روش بسته بر اساس مقالات با عوارض کمتری همراه می‌باشد.

طریقه انجام جراحی فیشر آنال یا شقاق در بانوان

cliniclaser

پیک جراحی بسیار ساده می باشد که از صدها سال قبل هم انجام می شد که شامل شل کردن همان عضله ای که اسپاسم کرده و برداشتن زخم. که این کار هم با چاقو قابل انجام می باشد و اخیراً در چند سال اخیر با لیزر و بی حسی موضعی که فوق العاده کار راحتی می باشد و بدون بستری و بیهوشی در کلینیک قابل انجام است. دقیقاً زیر ناحیه ای که زخم می باشد تزریق لیدوکائین انجام می شود و بعد از این که مریض کاملاً بی حس شد به وسیله لیزر یا چاقو زخم برداشته می شود و آن عضله ای اسفنکر داخل مقعد بین 10 تا 20% شل می شود با این کار بیمار از فردای جراحی به راحتی می تواند دستشویی کرده و ظرف چند هفته آرام آرام زخمش خوب شود

درمان شقاق با لیزر

قطع اسفنکتر داخلی موثرترین روش درمان شقاق مقعدی مزمن می باشد و بین ۹۵ تا ۱۰۰ موثر می باشد. در فرایند جراحی لیزر شقاق ابتدا محل زخم شقاق به وسیله بی حسی موضعی بی حس می گردد، سپس ليزر زخم را برداشته و عضله دور مقعد مقداری کمی برش داده ميشود تا زخم فرصت مورد نیاز جهت بهبود داشته باشد. در هنگام عمل در صورتی که زائده اضافی در اثر شقاق بوجود آمده باشد قابل برداشتن است، درنتیجه مقعد فرم نرمال اوليه خود را پيدا ميكند. پس از جراحی با ليزر شقاق بيمار می تواند دفع راحت داشته باشد.۱۰۰

برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت تماس بگیرید

مزایای لیزر شقاق در زنان

تشخیص شقاق در بانوان

هر چند در درمان با چاقو نیاز به بستری شدن در بیمارستان، بیهوشی و استفاده از تامپون برای جلوگیری از خونریزی بوده و همچنین یک الی دو هفته استراحت در منزل برای تحمل درد نیاز می باشد. این در حالی است که در درمان با لیزر شقاق نیازی به این کارها نبوده و با بی حسی که در حین عمل انچام می شود روز بعد بیمار احساس درد نداشته و از آن روز به بعد هم درد بسیار بسیار کمی خواهد داشت که آن هم با مصرف داروهای مسکن ، آنتی بیوتیک و پماد درمان می شود. درمان هم به صورت درمان قطعی می باشد، در 95% موارد در روش جراحی چه با لیزر چه با چاقو درمان قاطع است.

توجه داشته باشید که در کلینیک لیزر شفا شما میتوانید به انتخاب خودتان توسط متخصص خانم یا آقا مورد معاینه و درمان قرار بگیرید

از دیگر مزایای لیزر شقاق میتوان به موارد زیر اشاره کرد

 • جراحی با لیزر نیازی به پانسمان داخلی ندارد.
 • میزان درد و احتمال عود بیماری نسبت به جراحی سنتی بسیار کمتر می باشد.
 • در این روش احتمال انتقال عفونت های خطر ناک مانند هپاتیت صفر می باشد.
 • این عمل معمولا داخل مطب انجام می شود و بیمار بعد از جراحی مرخص می شود و می تواند پس از جراحی به راحتی دفع مدفوع داشته باشد و نیازی به پرهیز غذایی نیست.
 • عدم نیاز به بستری در بیمارستان بدون نیاز بی هوشی که یکی از علل ترس بیماران است، همچنین نیازی به استراحت چند روزه در منزل نمی باشد و از روز بعد از عمل میتوان به فعالیت های روزمره ادامه داد.

برای زنان لیزر بهترین روش درمان می باشد چرا که دوره نقاهت بسیار کوتاهی داشته و نیازی به مراقبت چندانی ندارد در صورتی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر در باره لیزر شقاق می باشد اینجا کلیک کنید

ذهنیت اشتباه در مورد لیزر شقاق در زنان

این فکر و ذهنیت اشتباه که خیلی ها می گویند که چندین بار انجام دادیم اما خوب نشده کاملاً اشتباه است اگر این کار را یک فرد تجربه دار و کسی که بارها این کار را انجام داده باشد انجام دهند درمان کافی و بیماری بدون برگشت خواهد بود. یک ذهنیت غلط دیگر هم وجود دارد که که می گویند کسی عمل نمایدو دچار بی اختیاری نسبت به گاز یا مدفوع شده که این هم از یک ذهنیت غلط می باشد. همچنین در مصاحبه ای که با دکتر انجام شد این نکته را ذکر نمودند "بنده حدود 20 تا 25 سال سابقه کاری جراحی دارم شاید 1 یا 2 بار مریضی را دیدم که دچار این عارضه شده بودند و آن هم به این دلیل که جراحی به وسیله جراح انجام نشده و جراحی توسط پزشکان عمومی انجام شده بود. ولی واقعاً یک جراح در طی دوران طبابت به اندازه کافی این کار را انجام می دهد و می داند که به چه انداره باید رفع شود. این موضوع خیلی نادر بوده و به ندرت در گزارش

برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت تماس بگیرید

دستورات بعد از عمل جراحی فیشر مقعدی یا شقاق

دستورات بعد از عمل جراحی فیشر

 1. مسکن
 2. رژیم پرفیبر
 3. آنتی بیوتیک
 4. استفاده از ملین در صورت لزوم
 5. پیاده روی و استحمام و نیز رانندگی بلامانع است
دکتر خانم برای درمان بیماری های مقعدی

کلینیک لیزر شفا

کلینیک لیزر زیبایی شفا

مقالات پرشکی

بخش تغذیه

women contact

تماس با ما

درباره ما


این مركز اولین مركز درمان بیماریهای مقعد با لیزر از سال ١٣٨۴ میباشد و در طی این مدت بیش از پنجاه هزار مراجعه كننده و بیش از پانزده هزار عمل با لیزر در ان انجام شده كه منجر به كسب تجربه بسیار بالایی نزد پزشكان شاغل در ان گردیده است و هر روز نیز به ان افزوده میگردد. در این مركز مراجعین ابتدا توسط پزشكان متخصص خانم و آقا معاینه و پس از تشخیص بیماری راهكار مناسب به بیمار ارایه میگردد این درمان میتواند شامل درمان دارویی یا درمان با لیزر باشد كه در هر صورت باعث بهبود سریع بیمار بدون بستری شدن در بیمارستان و بیهوشی است و از روز بعد بیمار میتواند سر كار خود حاضر شود.

ساعات کاری


 • شنبه۱۰ - ۱۳ | ۱۷ - ۲۰
 • یکشنبه۱۰ - ۱۳ | ۱۷ - ۲۰
 • دوشنبه۱۰ - ۱۳ | ۱۷ - ۲۰
 • سه شنبه۱۰ - ۱۳ | ۱۷ - ۲۰
 • چهارشنبه۱۰ - ۱۳ | ۱۷ - ۲۰
 • پنجشنبه۱۱ - ۱۴
 • ساعت پاسخ گویی همه روزه بغیر از جمعه ها ۸ الی ۲۲

کلینیک لیزر


کلینیک لیزر شفا - درمان مشکلات و بیماری های نشیمنگاه

کلینیک لیزر زیبایی شفا - زیبایی با لیزر

کلینیک لیزر شفا
آدرس : تهران سعادت آباد، میدان کاج، ابتدای سرو شرقی، مجتمع پایدار، طبقه چهارم، واحد 406
ایمیل :


بالا

کلینیک لیزر شفا | بخش زنان | بخش زیبایی

تمامی حقوق این سایت متعلق به بخش زنان کلینیک لیزر شفا می باشد