زگیل مقعدی

یك نوع عفونت ویروسی در ناحیه مقعد می باشد كه منجر به ایجاد زخم یا تاول ودر نهایت زگیل میگردد و عامل آن هرپس تایپ ٢ می باشد و معمولا  از طریق تماس جنسی به فرد سالم منتقل میشود.

علایم بیماری زگیل مقعد

شامل سوزش و خارش و گاهی درد است و بتدریج زخم ایجاد میگردد كه همراه با ترشح میباشد و در نهایت زگیلهای تیپیك ظاهر میگردند.

انتقال بیماری چگونه است؟

انتقال معمولا از فرد به فرد بوده و از طریق تماس جنسی یا نزدیكی و تماس با زگیل فردصورت میگیرد و میزان شیوع بیماری بسیار بالا است بطوریكه در امریكا از هر پنج نفر یك نفر آلوده به این ویروس است اما در اكثریت موارد علامتی مثل زگیل ندارند.

 

تشخیص بیماری زگیل مقعدی چگونه است؟

معمولا با معاینه و دیدن زگیل انجام میگیرد اما همزمان باید به سایر بیماریهای مقاربتی شك كرد و به همین خاطر آزمایشات لازم در این زمینه درخواست میشود.

 

درمان زگیل مقعدی چگونه است؟

با درمان مناسب میتوان با از بین بردن زگیل ها از انتقال بیماری كه از طریق تماس صورت میگیرد جلوگیری نمود. بهترین و موثرترین روش درمان از بین بردن زگیل ها با لیزر co2 میباشد همراه با استفاده از داروهای ضد ویروس اما بیمار باید بطور مرتب توسط پزشك پیگیری شود تا اگر زگیل جدیدی ایجاد شد از بین ببرد. روش دیگر كه اكنون دیگر با استفاده از لیزر co2 قدیمی شده است استفاده از كرایو یا سرما است كه اثرات ان دیر ظاهر میشود و همچنین میزان عود بالایی دارد.

خوشبختانه درمان با لیزر co2 بسیار ساده و بدون درد است و نیاز به بستری و بیهوشی ندارد و سریعا اثر آن در ازبین بردن زگیل دیده میشود.

 

آیا درمان قطعی برای ویروس تناسلی وجود دارد؟

متاسفانه پاسخ منفی است و بعد از ابتلای اولیه ویروس به سلولهای عصبی رفته و تا پایان عمر همراه بیمار خواهد بود هرچند كه به حالت غیرفعال درمی آید و مجددا در اثر استرس، سایر بیماریهای ضعیف كننده بدن و تابش نور خورشید دوباره فعال میشود.

 

خطر زگیل تناسلی در زنان و مردان

زگیل تناسلی در خانمها بسیار خطرناک میباشد که در صورت درمان نشدن به موقع ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم بشود همچنین زگیل تناسلی در مردان سرطان مقعد و سرطان الت تناسلی میشود.

 

آیا بیماری زگیل تناسلی واگیردار می باشد؟

جواب بلی است و در اثر تماس جنسی با فرد دارای زگیل به فرد سالم منتقل میشود و به همین خاطر اهمیت سوزاندن سریعتر زگیل ها را مشخص میكند. در بعضی موارد هم با اینكه فرد علامتی ندارد احتمال انتقال ازطریق نزدیكی وجود دارد.

 

چه روش هایی برای جلوگیری از انتقال زگیل تناسلی وجود دارد؟

همانطور كه قبلا هم ذكر شد در فردی كه دچار زگیل تناسلی است اولین اقدام از بین بردن زگیل های قابل مشاهده بوسیله لیزر co2 است.

در مواردی كه نمیدانیم فرد آلوده است یا خیر باید موارد زیادی رعایت شود مثلا اینكه فرد با كسانی دیگر ارتباط جنسی دارد یا خیر و اگر داشته باشد احتمال ابتلای فرد بالاست  و نباید با وی نزدیكی نمود اما در سایر موارد حتما باید از كاندوم استفاده نمود چه سكس از راه واژن یا مقعد یا دهان و بعد از نزدیكی باید تمام بدن با آب و صابون شسته شود و در نهایت توصیه این است كه انجام سكس با یك نفر و در چهارچوب خانواده انجام شود و اگر متاهل نیستید حتما به موارد ذكر شده در بالا توجه فرمایید.

پیمایش به بالا