همین حالا نوبت بگیرید
تماس با کلینیک

کلینیک لیزر شفا

جراحی به وسیله لیزر بواسیر خارجی

لیزر هموروئید ترومبوزه

در این مقاله به بررسی بواسیر خارجی و درمان آن با لیزر می پردازیم. پس اگر از این بیماری رنج می برید برای آشنایی با جراحی لیزر بواسیر خارجی تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

تعریف هموروئید یا بواسیر خارجی

هموروئید یا بواسیر خارجی یکی دیگر از بیماری های مقعدی می باشد که امروزه بسیار شایع شده است، همان گونه که در مورد هموروئید معمولی می دانیم بواسیر خارجی هم در سنین متوسط رو به بالا بوجود می آید.هموروئید یا بواسیر خارجی، هموروئیدی است که وریدهای خارج از مقعد را تحت تاثیر قرار می دهد و تواند باعث خونریزی، ترک خوردن و خارش در ناحیه مقعد شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان بیماری بواسیر این مطلب را مطالعه کنید

علل هموروئید یا بواسیر خارجی

علل هموروئید ترومبوزه

 • چاقی
 • بارداری
 • عدم مصرف فیبر کافی
 • بلند کردن اشیا سنگین
 • نشستن طولانی مدت روی توالت
 • بافت های حمایتی ضعیف شده

علائم هموروئید یا خارجی

شدت علائم بستگی به اندازه هموروئید دارد و معمولا بواسیر خارجی دارای علایم زیر می باشد

 1. خارش
 2. درد مقعد
 3. وجود یك توده دردناك در لبه مقعد ( معمولا بصورت ناگهانی بوجود می آید)

حتما در بررسی بیمار بایستی به احتمال مسایلی مثل آبسه یا دمل مقعدی و فیشر یا شقاق توجه نمود.

هموروئید یا بواسیر خارجی در بارداری

بواسیر خارجی در بارداری

موارد زیر به هموروئید یا بواسیر خارجی در زمان بارداری منجر می شوند:

 • یبوست
 • تغییر هورمون ها
 • افزایش حجم خون که منجر به بزرگ‌تر شدن سیاهرگ‌ها می‌شود
 • فشار روی وریدهای نزدیک مقعد از طرف کودک و رحم در حال رشد مادر
 • در دوران بارداری، به خصوص در سه ماهه سوم، بروز بواسیر خارجی معمول است.

در صورت تجربه خونریزی یا درد زیاد لازم است به منظور تشخیص و درمان بواسیر خارجی به پزشک خود مراجعه کنید. بهتر است از جراحی لیزر بواسیر خارجی کمک بگیرید؛ چرا که عمل جراحی به وسیله لیزر بواسیر خارجی عوارض بسیار کمتری برای مادر و جنین به همراه خواهد داشت و از ایمن ترین روش های درمان بواسیر خارجی در دوران بارداری محسوب می گردد.

شروع هموروئید یا بواسیر خارجی

شروع هموروئید خارجی

شروع بواسیر خارجی به این گونه است که بیمار شب به راحتی خوابیده و صبح یا نیمه شب با احساس درد و تورم در اطراف ناحیه مقعد از خواب بیدار می شود و وقتی به آن ناحیه دست می زند متوجه برجستگی در ناحیه لبه ی بیرونی مقعد می شود به دلیل پاره شدن ورید های قسمت بیرونی مقعد، خونریزی در آن منطقه ایجاد می شود.

درمان بواسیر خارجی با دارو

برای پیگیری درمان دارویی بواسیر خارجی لازم است به پزشک متخصص مراجعه کنید. اگر یعد از 2 هفته بهبودی در علائم شما ایجاد نشود، لازم است برای بهره گیری از سایر روش های درمانی برای بواسیر خارجی از جمله عمل جراحی سنتی و لیزر بواسیر خارجی مجددا به پزشک مراجعه کنید. اگر هموروئید یا بواسیر خارجی برای شما درد زیادی ایجاد کرده باشد، پزشک ممکن است استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن، اسید استیل سالیسیلیک یا استامینوفن را توصیه کند. برخی از این دارو ها بعد از عمل جراحی به وسیله لیزر بواسیر خارجی نیز تجویز می گردند.

طول درمان بواسیر خارجی

طول درمان بواسیر خارجی بستگی به شدت بیماری و روش انتخابی برای درمان دارد. اگر بواسیر خارجی کوچک باشد، طی چند روز بعد به کمک تغذیه مناسب درمان می شود. اگر بواسیر خارجی با روش های خانگی در طول چند روز، بهبود پیدا نکند حتما باید به پزشک مراجعه نمایید. درمان بواسیر خارجی با دارو ممکن است 10 روز طول بکشد اما در درمان با جراحی لیزر بواسیر خارجی، حداکثر ۱ روز بعد از عمل بهبود می یابد. بعد از جراحی لیزر بواسیر خارجی، بیمار کم کم می تواند عمل دفع را انجام دهد.

پیشگیری از ابتلا به بواسیر خارجی

پیشگیری از ابتلا به بیماری هموروئید یا بواسیر خارجی، به کمک روش های زیر صورت می گیرد:

 • عدم تعویق در زمان مناسب دفع
 • کنترل میزان مصرفی غذاهای فیبردار و ملین ها
 • انجام فعالیت های سبک مانند پیاده روی روزانه و ورزش منظم
 • درمان بیماری های زمینه ای مانند شقاق، بواسیر و یبوست مزمن
 • خودداری از نشستن طولانی در دستشویی و زور زدن یا فشار آوردن به روده
 • اگر علایم بیماری های مقعدی را مشاهده کردید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.
 • روی آوردن به سبک زندگی سالم اعم از تغذیه سالم، ورزش، نوشیدنی های طبیعی و ...

پماد برای هموروئید یا بواسیر خارجی

استفاده از پماد برای درمان هموروئید یا بواسیر خارجی نیز از راهکارهایی است که در مراحل اولیه این بیماری تجویز می شود. البته می توان با تجویز پزشک در کنار روش های درمانی دیگر، از پماد برای درمان بواسیر خارجی استفاده کرد. پمادهای آنتی هموروئید خاصیت تسکین دهنده و ضد التهاب برای بواسیر خارجی دارند که می توان از جمله آن ها به موارد زیر اشاره نمود:

 • لیدو کائین ها
 • هیدروکورتیزون استات
 • زینک اکساید

و...

درمان هموروئید یا بواسیر خارجی در خانه

درمان بواسیر خارجی در خانه، به کمک مواد غذایی طبیعی و سالم امکان پذیر است. در کنار تغذیه، موارد دیگری نیز باید رعایت شود تا عمل دفع به راحتی انجام شود. برخی از این موارد در دوره نقاهت پس از جراحی لیزر بواسیر خارجی نیز کاربردی هستند. رایج ترین کارهایی که برای درمان هموروئید خارجی در خانه توصیه می شود، به شرح زیر هستند:

 • نشستن در آب نمک
 • استفاده از کمپرس های آب سرد و گرم
 • استفاده از سیر له شده بر روی محل زخم
 • نوشیدن مایعات و آب حدود 8 تا 10 لیوان در روز
 • مصرف غذاهایی مانند غلات، سبزیجات و میوه های تازه
 • مصرف داروهای خوراکی، پمادهای موضعی و شیاف ها با تجویز پزشک

و...

درمان بواسیر خارجی با طب سنتی

درمان هموروئید یا بواسیر خارجی با طب سنتی به کمک گیاهان دارویی صورت می گیرد. دم نوش های گیاهی مانند بابونه، عرقیجات مانند عرق نعنا، اسفرزه، زغال اخته، سرکه سیب، روغن زیتون، روغن نارگیل و... از داروهایی هستند که برای درمان بواسیر خارجی با طب سنتی، توسط متخصصان طب سنتی، تجویز می شوند. طب سنتی با عوارض کمتری همراه است اما ممکن است در بسیاری موارد تاثیر به سزایی در درمان بواسیر خارجی مزمن یا هموروئید ترومبوزه نداشته باشد. لازم به ذکر است که عمل جراحی با لیزر بواسیر خارجی دارای نتایجی قطعی تر نسبت به روش های درمان این بیماری با طب سنتی است.

جراحی لیزر بواسیر خارجی

لیزر بواسیر خارجی

درمان بواسیر خارجی حتماً باید با جراحی (عمل جراحی سنتی یا جراحی لیزر بواسیر خارجی) انجام شود. همانگونه که گفتیم عمل جراحی هموروئید خارجی با چاقو و جراحی لیزر بواسیر خارجی امکان پذیر بوده که درمان با عمل لیزر بواسیر خارجی فوق العاده راحت می باشد حتی در مطب هم می توان عمل لیزر بواسیر خارجی را انجام داد. در فرآیند لیزر بواسیر خارجی با یک بی حسی موضعی که کنار توده تزریق شده و سپس یک برش مختصر با لیزر روی ناحیهبواسیر خارجی تحت درمان قرار گرفته و رگ یا مویرگ هایی که پاره شده اند سوزانده می شنود،در عمل جراحی با لیزر بواسیر خارجی حتی نیاز به هیچ گونه بخیه ای هم نیست فقط طی چند روز نشتی خونابه خواهید داشت که به تدریج و طی چند روز پس از از عمل جراحی خوب می شود.

مزایای جراحی لیزر هموروئید خارجی

 1. عدم نیاز به بیهوشی عمومی یا نخاعی و بستری شدن دربیمارستان بعد از جراحی لیزر بواسیر خارجی
 2. وجود حداقل درد در عمل جراحی با لیزر بواسیر خارجی بطوریکه بیمار از روز بعد از لیزر بواسیر خارجی می تواند راحت بنشیند، این در حالی است که در درمان بواسیر خارجی با عمل جراحی معمولی بیمار بمدت چند هفته باید در منزل بماند و از کار روزانه باز بماند.
 3. در لیزر هموروئید یا بواسیر خارجی نیازی به پانسمان داخل زخم و تراشیدن زخم وجود ندارد و از روز بعد بیمار می تواند حمام بگیرد و داخل زخم را با آب و صابون بشوید در حالی که بر خلاف لیزر بواسیر خارجی در عمل جراحی معمولی پانسمان داخل زخم و تراشیدن زخم ضروری است.
 4. میزان عود در هر دو روش درمان بواسیر خارجی (عمل جراحی سنتی و جراحی لیزر بواسیر خارجی) یکسان بوده و حدود 10% می باشد اما اگر بعد از لیزر بواسیر خارجی و بهبود زخم پوست ناحیه عمل با لیزرهای از بین برنده مو تابش بگیرد میزان عود به 2% میرسد.

چرا کلینیک لیزر شفا؟

این مركز اولین مركز درمان بیماریهای مقعد با جراحی لیزر از سال 1384 میباشد و در طی این مدت بیش از هفتاد هزار مراجعه كننده و بیش از بیست هزار عمل جراحی با لیزر در آن انجام شده كه منجر به كسب تجربه بسیار بالایی نزد پزشكان شاغل در آن گردیده است و هر روز نیز به آن افزوده میگردد. در این مركز مراجعین مبتلا به بیماری هموروئید خارجی ابتدا توسط پزشكان متخصص خانم و آقا معاینه و پس از تشخیص دقیق بیماری راهكار مناسب به بیمار ارایه میگردد. درمان بواسیر خارجی میتواند شامل درمان دارویی یا درمان با جراحی لیزر بواسیر خارجی باشد كه در هر صورت باعث بهبود سریع بیمار بدون بستری شدن در بیمارستان و بیهوشی است و بیمار از روز بعد از جراحی لیزر بواسیر خارجی میتواند سر كار خود حاضر شود.

تشخیص بواسیر خارجی

هموروئید خارجی به علت ایجاد برآمدگی به سادگی و با یک معاینه فیزیکی که شامل بررسی قسمت بیرونی مقعد یا معاینه رکتوم است، تشخیص داده می شود. تشخیص بواسیر خارجی مانند بواسیر داخلی به مشاهده بخش درونی کانال مقعد نیازی ندارد. ارائه راهکار درمانی مناسب برای بواسیر خارجی (درمان خانگی،دارویی، عمل جراحی یا لیزر بواسیر خارجی) بعد از مرحله تشخیص انجام می گیرد.

عوارض بواسیر خارجی

هموروئید خارجی می تواند باعث ترومبوز (لخته شدن خون) شود که منجر به درد شدید ناشی از خفه شدن هموروئید می شود. اگر هموروئید دارید و درد و خونریزی مقعدی در شما حاد و شدید است، این می تواند نشانه ای از هموروئید ترومبوزه باشد. عفونت باکتری ها می توانند وارد هموروئیدهایی شوند که خونریزی دارند و بافت را عفونی کنند. قطعی ترین روش برای درمان بیماری دردناک هموروئید ترومبوزه، لیزر می باشد.

چه کسانی در معرض بواسیر خارجی قرار دارند؟

بواسیر از هر چهار نفر سه نفر را در یک مقطعی از زندگی شان تحت تاثیر قرار می دهد. در حالی که بزرگسالان بین 45 تا 65 سال بیشتر در معرض خطر هستند، هموروئید می تواند افراد بسیار جوان تر را هم بعضا بدون هیچ توضیحی تحت تأثیر قرار دهد. اما معمولا موارد زیر احتمال بروز بواسیر خارجی و بواسیر به طور کلی را افزایش می دهند:

 • یبوست مزمن یا اسهال
 • زور زدن در هنگام اجابت مزاج
 • نشستن طولانی مدت روی توالت

مراقبت های بعد ازجراحی لیزر بواسیر خارجی

 • بعد از عمل جراحی با لیز بواسیر خارجی و حتی پیش از آن، از زور زدن هنگام عمل دفع پرهیز کنید.
 • استفاده از کمپرس یخ در ناحیه مقعد می تواند تورم و درد بعد از عمل جراحی با لیزر بواسیر خارجی را کاهش دهد.
 • حمام سیتز به علت قابلیت آن در تسکین درد و اسپاسم عضلانی در دوره نقاهت عمل لیزر بواسیر خارجی توصیه می شود.
 • می توانید قبل و بعد از اجابت مزاج از داروهای بی حس کننده برای تسکین درد ناشی از عمل جراحی استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از عفونت و کاهش درد پس از عمل جراحی به وسیله لیزر بواسیر خارجی، با مشورت پزشک مصرف آنتی بیوتیک (مانند مترونیدازول) را آغاز کنید.
 • برای چند روز پس از عمل جراحی با لیزر بواسیر خارجی، مایعات فراوان بنوشید و از یک رژیم غذایی ملایم (برنج ساده، موز، نان تست و ...) استفاده کنید. سپس می توانید به غذاهای معمولی برگردید و به تدریج میزان فیبر را در رژیم غذایی خود افزایش دهید.

پرسش های متداول

چطور می توان درد و التهاب بواسیر خارجی را به سرعت تسکین داد؟

کمپرس یخ، حمام سیتز و استفاده از فندق جادوگر و آلوئه ورا موثر هستند.

عوارض جراحی سنتی بواسیر خارجی به چه صورت هستند؟

عمل جراحی سنتی می تواند منجر به درد قابل توجهی برای چندین هفته شود، بنابراین تنها در موارد شدید که سایر درمان ها مؤثر نبوده اند، استفاده می شود.

آیا نشستن برای بواسیرخارجی بد است؟

بله. نشستن روی یک سطح سخت می‌تواند باعث کشیده شدن ناحیه اطراف بواسیر خارجی شود و وریدهای متورم را بیشتر به بیرون براند.

آیا می توان بواسیر خارجی را با فشار دست به داخل بازگرداند؟

خیر. اگر هموروئید شما به داخل برمیگردد شما به بواسیر داخلی پرولاپس مبتلا هستید.

آیا جراحی لیزر بواسیر خارجی همراه با خونریزی است؟

لیزر بواسیر خارجی حداقل میزان خونریزی را به دنبال دارد چرا که فوراً محل برش را با لیزر می بندد و خونریزی را متوقف می کند.

نوشتن دیدگاه