mazaya

hazine

tashilat

شقاق یا فیشر مقعدی یا آنال | خونریزی و زخم مقعد

شقاق مقعد

شقاق نام عربی و فیشر نام انگلیسی آن و ترک یا چاک خوردگی نام فارسی آن میباشد ، در واقع همان زخم شدن لبه داخلی مقعد می باشد . شقاق مقعد (Anal fissure), وضعیتی بسیار دردناک بوده که حاصل زخم سطحی یا پارگی در ناحیه پوشش سلولی مقعد است. شقاق به صورت یک خط طولی است که در نیمه تحتانی کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه‌ای (dentate line) ایجاد می‌شود و چون این ناحیه گیرنده‌های حسی بسیار زیادی دارد، یک وضعیت فوق‌العاده دردناک ایجاد می‌کند.

سرفصل ها

1 تعریف شقاق ، فیشر مقعدی (آنال)

2 شیوع

3 علل

4 شروع شقاق مقعد یا فیشر مقعدی ( آنال )

5 راه های جلوگیری

6 علائم

7 درمان شقاق

8 جراحی

9 دستورات بعد از عمل فیشر مقعدی یا شقاق

10  نظرات کاربران درمورد شقاق

 

تعریف شقاق مقعد، فیشر مقعدی (آنال)

شقاق مخرج | فیستور مقعد

پارگی و خراشیدگی و ترک abrasion و زخم در مخرج را شقاق یا فیشر آنال گویند. این پارگی سبب اسپاسم (انقباض) اسفنکتر داخلی مخرج می شود و این یکی خود سبب درد و افزایش عمق پارگی بر اثر کاهش خونرسانی به مخرج شده و زخم شدید می شود

شیوع بیماری فیشر آنال

شیوع بیماری فیشر آنال

این بیماری از نوزادی تا پیری دیده شده و کلا بی نهایت شایع است

یکی از شایع ترین بیماریهای ناحیه مقعد زخم مقعد یا اصطلاح خارجی آن که این روزها اکثراً با آن آشنا هستند فیسور آنال یا فیشر آنال یا شقاق می باشد. در واقع در اصطلاحات رایج به آن زخم مقعد یا شقاق مقعد می گویند.

علل بیماری شقاق

علل بیماری شقاق

معمولا یبوست و اسهال طولانی و زور زدن straining زیاد در موقع دفع مدفوع ، زایمان و استفاده طولانی مدت از ملین ها عامل پیدایش فیشر مقعدی یا همان شقاق مقعدی است ، گاهی فشار داخل کانال مخرج بعلت افزایش فعالیت (تونیسیته) سیستم اسفنکتریک ( سیستم کنترل دفع مدفوع) بالا بوده و در نتیجه خون رسانی به پوست و مخاط مخرج مختل شده و شقاق (زخم و خونریزی از مقعد) ایجاد می شود اختلالات روحی و روانی نیز سبب افزایش تونوسیته سیستم اسفنکتریک شده و گاهی سبب فیشر می گردد.

علل ناشناخته بیماری شقاق یا فیشر

گاهی در هر حال علتی واضح برای شقاق پیدا نمی شود

شروع شقاق مقعد یا فیشر مقعدی ( آنال )

شروع بیماری فیشر آنال

همانطور که گفته شد در بیماری فیشر و شقاق مقعدی هم ردپای اول، یبوست شدید یا اسهال، که 90% موارد یبوست شدید بوده دیده می شود که سبب زخم مقعد می شوند، همچنین به دلیل تداوم یبوست که ناشی از عدم تحرک و عدم کارکرد درست دستگاه گوارش می باشد مدفوع خشک ،به قسمت پایین مقعد رسیده که حین دفع باعث خراش می شود که بار اول این خراش بهبود پیدا می کند ولی وقتی تداوم پیدا کرده و تکرار شود این زخم به طور مزمن باقی مانده و آهسته آهسته شروع به دفع کردن با سوزش و گاهی خونریزی می شود، هر چقدر که از زمانش می گذرد زخم پیشرفته تر شده و عضله اسفنکتر داخل مقعد که نقش کنترلی را دارد برای مقابله با درد شروع به اسپاسم می کند و خودش یک عارضه ای را به وجود خواهد آورد که به عنوان تنگی مقعد از آن یاد می شود و اگر درمان این بیماری بدون باز کردن این تنگه باشد با شکست مواجه می شود.

اشتباهات رایج مردم در برابر بیماری فیشر

اشتباهات رایج

اکثر مردم جامعه که دچار بیماری مقعدی می شوند ، اکثرا به اشتباه فکر می کنند که دچار بیماری هموروئید یا بواسیر یا بواسیر را شده اند به این دلیل هر بیماری که به ما مراجعه می نماید، می گویند که ما هموروئید یا بواسیر داریم ولی وقتی این بیماران را معاینه می شوند بیش از 80 تا 90% دچار بیماری شقاق و یا فیشر هستند.

افراد با هر سطح سواد و تحصیلی که باشند بلا استثناء اولین نکته ای که بعد این مشکل پیدا می کنند فکر می کنند که این بیماری هموروئید یا بواسیر می باشد و متاسفانه بدتر از همه چون خجالت می کشند در ابتدا به هیچ کسی نمی گویند و خودشان شروع به دنبال راه درمان و استفاده از داروهایی مانند پماد می نمایند که در برخی از اوقات هم شاید درمان شوند اما در برخی از موارد منجر به بدتر شدن می شود.

توصیه های غلط اطرافیان در مورد درمان شقاق

توصیه های غلط در مورد شقاق

مبتلایان به شقاق، هنگامی که کم کم که بیماریشان شدید تر شد شروع به اطلاع گیری از اطرافیان، دوستان و آشنایان که ببینند آنها هم دچار شده اند یا خیر؟ بعد شروع به گرفتن پند و توصیه درمانی و بهداشتی از کسانی که این بیماری را داشته اند می نمایند. که خود این داستان منجر به بدتر شدن بیماری می شود. در صورتی که شقاقی که می توانست در همان مراحل ابتدایی با مراجعه به پزشک در وحله اول با یک شل کننده مدفوع و یک پماد چرب کننده مقعد درمان شود حالا به یک بیماری طاقت فرسا تبدیل شده که وقتی بیمار مراجعه می کند می گوید ما انواع و اقسام دردها مثل کلیه درد یا درد دندان را کشیده ایم ولی این درد واقعاً یک درد وحشتناکتری می باشد.

تاثیر شقاق بر عادات روزانه

تاثیر شقاق بر عادت ماهانه بانوان

کسانی که مبتلا به این بیماری هستند و دچار زخم و خونریزی شدید مقعد شده اند، زمانیکه اسم غذا یا دستشویی رفتن می آید مو بر تنشان سیخ می شود چون واقعا این بیماری بسیار دردناک می باشد. در آن لحظه که مدفوع میخواهد خارج شود و اسفنکر مقعد اسپاسم کرده، بسیار درد تیز و برنده دارد! وقتی که مدفوع تمام می شود و بیرون می آید تازه سوزش شروع می شود که این بستگی به زخم دارد که از نیم ساعت تا چند ساعت در مواردی خیلی پیشرفته حتی 24 ساعت می باشد و باعث می شود که فرد از کار روز مره و ناتوان بماند.!

راه های جلوگیری از فیشر یا شقاق

جلوگیری از شقاق

وقتی بیماری شقاق یا فیشر آنال درمان نمی شود به مرور از طریق همان زخم میکروب مینشیند و باعث یک بیماری دیگر به اسم آبسه مقعدی و نهایتاً فیستول مقعد می شود. به همین دلیل است که باید سعی کنیم در مورد این بیماری اطلاعات بیشتری کسب کنیم. گفته شد که تمام اینها برمی گردد به یک مدفوع خشک که می توان با یک تغذیه سالم شامل مصرف آب فراوان، میوه جات و سبزیجات، روغن زیتون، فیبرهای غذایی و فعالیت مناسب به سادگی از این بیماری جلوگیری کرد و اگر دچارش شدیم حتماً سریع به پزشک مراجعه نمائیم و از خود درمانی و دیگر درمانی توسط افراد ناوارد جدا خودداری نموده و به پزشک مرتبط مراجعه نمائیم که مبادا بیماری عود نماید. اما واقعاً مواردی هست که وقتی دو بار یا 3 بار یا حتی چند بار اتفاق می افتد واقعاً با دارو جواب نمی دهد و حتماً نیاز به جراحی دارد.

علائم شقاق

علائم شقاق

درد مخرج و خونریزی مقعد علائم اصلی فیشر می باشد ، درد مهمترین عامل تشخیصی شقاق می باشد که این درد در زمان دفع تشدید شده و دوره ای نیز می باشد یعنی دوره های پی در پی تسکین و عود داشته و درد در هر دوره شدیدتر و طولانی تر می شود تا اینکه دائمی شود . به دلیل تشدید درد در زمان دفع بیمار حتی المقدور از دفع مدفوع امتناع می کند و لذا یبوست تشدید شده و آن نیز سبب شدید تر شدن زخم شده و چرخه معیوب ایجاد می شود. اگر از شروع اولین درد 6-3 هفته گذشته باشد آنرا شقاق حاد واگر بیشتر باشد آنرا شقاق مزمن گویند و شقاق مزمن اغلب یک حاشیه برجسته در اطراف خود دارد . شقاق حاد معمولا با درمان طبی و دارو درمان می شود ولی شقاق مزمن اغلب نیازمند جراحی (لیزری یا استاندارد) است

خونریزی مقعد

خون ریزی مقعد

دفع خون روشن در زمان دفع یا بعد از آن از دیگر علائم شقاق است. با دفع مدفوع سیاهرنگ(melena) باید علل دیگری را جستجو نمود. ترشحات چرکی می تواند بعلت عفونت ثانویه فیشر یا شقاق ایجاد شود. گاهی در حاشیه های برجسته شقاق فیستول کوچکی سبب دفع ترشحات چرکی می شود و گاهی خارش مخرج ایجاد می شود ولی وجود آن برای تشخیص ضرورت ندارد گاهی بواسیر( هموروئید ) بطور همزمان با شقاق وجود دارد و وجود توام آنها دلیلی برای اقدام جراحی( لیزری با استاندارد) حتی در شقاق حاد می باشد ، شقاق در ذات خود سرطان زا نبوده ولی به صورت خاصی می باشد و در بالای 40 سالگی باید وجود همزمان آنها را در نظر داشت

درمان شقاق یا فیشر مقعدی

درمان شقاق یا فیشر مقعد

درمان اوليه فيشر يا شقاق مقعد، دارويي است که شقاق حاد در50% موارد و شقاق مزمن در 10% موارد با درمان داروئی بهبود می یابند. بطور کلی در شقاق حاد درمان داروئی و در شقاق مزمن درمان جراحی ارجح تر است. درمان شقاق چند اصل مهم دارد.

 • درمان یبوست
 • کنترل درد
 • لگن آب گرم

درمان داروئی شقاق را با استفاده از رژیم پر فیبر، آب فراوان و تحرک بیشتر(ورزش بیشتر) درمان و در صورت لزوم از ملین استفاده کنید درد با استفاده از کرم های بی حس کننده زایلوکائین محتوی ضد التهاب مثل کورتیزون خاصه در زمان دفع تسکین داده می شود.

وقتي كه بيماری به دارو جواب ندهد و يا اينكه بعد از بهبود اوليه مجدد عود كند از روش جراحي با ليزر شقاق استفاده ميشود كه ابتدا محل زخم شقاق با بيحسي موضعي بيحس ميگردد و سپس با ليزر زخم برداشته ميشود و عضله دور مقعد به ميزان كم برش داده ميشود تا به زخم فرصت لازم جهت بهبود داده شود. در حين عمل اگر زائده اضافي در اثر شقاق بوجود آمده باشد قابل برداشتن است و لذا مقعد فرم نرمال اوليه خود را پيدا ميكند. بعد از عمل با ليزر بيمار ميتواند دفع راحت داشته باشد.

درمان خانگی

درمان خانگی ، یکی از راه هایی است که کمک می کند تا شقاق مقعدی بهبود پیدا کند. درمان خانگی، بیشتر برای فیشر یا شقاق حاد مورد استفاده قرار می گیرد و میزان تاثیر گذاری آن به شدت بیماری بستگی دارد. به طور کلی در این روش، موارد زیر توصیه می گردد:

 • نشستن در آب گرم
 • مصرف نان های سبوس دار
 • تحرک کافی و ورزش منظم
 • نوشیدن مایعات به میزان کافی
 • رعایت بهداشت در ناحیه مقعد
 • مصرف فیبر کافی مانند غلات، میوه و سبزیجات فیبر دار
 • کمتر نشستن و تغییر وضعیت، اگر مجبور به نشستن هستید

درمان شقاق با طب سنتی

درمان شقاق با طب سنتی به وسیله روش های متعددی امکان پذیر است. در ادامه به روش های درمان شقاق با طب سنتی، خواهیم پرداخت:
 • داروهای گیاهی: داروهای گیاهی مانند موم عسل، ژل آلوئه ورا و... از جمله داروهایی هستند که می توان به شکل شیاف های دست ساز از آن ها استفاده کرد. داروهای گیاهی نقش به سزایی در کاهش درد و خونریزی دارند.
 • بادکش درمانی: بادکش شکم، کمک می کند تا نیروهای منفی در این ناحیه دفع شود و بیمار بهبود پیدا کند.
 • ماساژ درمانی: به کمک روغن های مخصوص می توان ماساژ درمانی را انجام داد. ماساژ درمانی در ناحیه شکم و معده باعث می شود تا عمل دفع راحت تر صورت بگیرد.
 • زالو: استفاده از زالو می تواند عفونت ها و چرک های موجود در بدن را از بین ببرد. به همین دلیل زالو درمانی برای برخی از بیماری های مقعدی توصیه می شود.

طریقه انجام جراحی فیشر آنال یا شقاق

جراحی شقاق

لیزر شقاق، یکی از بهترین و پیشرفته ترین روش های درمان فیشر می باشد. تا چندین سال پیش معتبرترین روش درمان، جراحی بود اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی می توان از روش های موثرتری کمک گرفت. لیزر با بی حسی و کمترین احساس درد و خونریزی به بهبودی بیماران منجر می شود و به همین دلیل، این روش درمانی مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است.

لیزر شقاق یک جراحی بسیار ساده می باشد که از صدها سال قبل هم انجام می شد که شامل شل کردن همان عضله ای که اسپاسم کرده و برداشتن زخم. که این کار هم با چاقو قابل انجام می باشد و در چند سال اخیر با لیزر و بی حسی موضعی که فوق العاده کار راحتی می باشد و بدون بستری و بیهوشی در کلینیک قابل انجام است. دقیقاً زیر ناحیه ای که زخم می باشد تزریق لیدوکائین انجام می شود و بعد از این که مریض کاملاً بی حس شد به وسیله لیزر یا چاقو زخم برداشته می شود و آن عضله ای اسفنکر داخل مقعد بین 10 تا 20% شل می شود با این کار بیمار از فردای جراحی به راحتی می تواند دستشویی کرده و ظرف چند هفته آرام آرام زخمش خوب شود

جراحی شقاق با چاقو در مقایسه با لیزر شقاق

جراحی شقاق با چاقو

هر چند در درمان با چاقو نیاز به بستری شدن در بیمارستان، بیهوشی و استفاده از تامپون برای جلوگیری از خون ریزی بوده و همچنین یک الی دو هفته استراحت در منزل برای تحمل درد نیاز می باشد. این در حالی است که در درمان با لیزر نیازی به این کارها نبوده و با بی حسی که در حین عمل انچام می شود روز بعد بیمار احساس درد نداشته و از آن روز به بعد هم درد بسیار بسیار کمی خواهد داشت که آن هم با مصرف داروهای مسکن ، آنتی بیوتیک و پماد درمان می شود.

بهبودی پس از جراحی چاقو یا با لیزر

بهبودی پس از جراحی با چاقو یا لیزر

درمان هم به صورت درمان قطعی می باشد، در 95% موارد در روش جراحی چه با لیزر چه با چاقو درمان قاطع است. این فکر و ذهنیت که خیلی ها می گویند که چندین بار انجام دادیم اما خوب نشده کاملاً اشتباه است اگر این کار را یک فرد تجربه دار و کسی که بارها این کار را انجام داده باشد انجام دهند درمان کافی و بیماری بدون برگشت خواهد بود. یک ذهنیت غلط دیگر هم وجود دارد که که می گویند کسی عمل نماید و دچار بی اختیاری نسبت به گاز یا مدفوع شده که این هم از یک ذهنیت غلط می باشد.

همچنین در مصاحبه ای که با دکتر انجام شد این نکته را ذکر نمودند "بنده حدود 20 تا 25 سال سابقه کاری جراحی دارم شاید 1 یا 2 بار مریضی را دیدم که دچار این عارضه شده بودند و آن هم به این دلیل که جراحی به وسیله جراح انجام نشده و جراحی توسط پزشکان عمومی انجام شده بود. ولی واقعاً یک جراح در طی دوران طبابت به اندازه کافی این کار را انجام می دهد و می داند که به چه اندازه باید رفع شود. این موضوع خیلی نادر بوده و به ندرت در گزارش های پزشکی بیان شده ولی باز هم به گونه ای نیست که در هر بیماری وارد مطب می شود بگوید دچار بی اختیاری شده ام! آیا امکان دارد کسی که مشکل درد دارد و این دردها را به سختی تحمل کند و پزشکی این بیمار رو از چاله به چاه بیندازد؟! دردش رو خوب کرده ولی از فردا مجبور باشد که پوشک ببندد که این موضوع اصلاً بخشودنی نیست. در هر صورت توصیه اصلی این می باشد که حتماً به تغذیه و ورزش اهمیت دهیم و وقتی دچار شدیم به یک متخصص مراجعه کنیم که به عوارض بعدی این بیماری دچار نشویم"

دستورات بعد از عمل فیشر مقعدی یا شقاق

1-رژیم پرفیبر
2- استفاده از ملین در صورت لزوم
3- مسکن
4- آنتی بیوتیک
5- پیاده روی و استحمام و نیز رانندگی بلامانع است

مزایای لیزر درمانی

از مزایای لیزر درمانی، می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 • عدم نیاز به بستری
 • استفاده از بی حسی ها
 • حداقل درد و خونریزی
 • اثر بخشی بالا برای درمان
 • از بین رفتن جای زخم و اسکارها
 • بازگشت به سرکار حداکثر یک روز بعد
 • تسریع روند درمان به کمک لیزر درمانی
 • مقرون به صرفه بودن لیزر درمانی نسبت به سایر روش ها

هزینه های درمان

هزینه های درمان، دغدغه بسیاری از مراجعه کنندگان و بیماران می باشد. در واقع باید گفت برای لیزر و جراحی مقعد، معمولا هزینه ها تحت پوشش بیمه ها قرار نمی گیرد. بسیاری از بیمارستان ها، لیزر یا جراحی مقعد را انجام نمی دهند و اگر هم انجام دهند، بیمار باید هزینه های زیادی را متحمل شود مانند هزینه های بستری، امکانات بیمارستان، دستمزد پزشک و.... در صورتی که تقبل هزینه ها بیشتر با بیمار است؛ مراجعه به کلینیک ها مقرون به صرفه تر خواهد بود. البته قیمت ها با توجه به کلینیکی که انتخاب می کنید، شهری که هستید و شدت بیماری نیز متفاوت خواهد بود.

چرا کلینیک لیزر شفا؟

اين مركز اولين مركز درمان بيماريهای مقعد با ليزر از سال 1384 ميباشد و در طی اين مدت بيش از پنجاه هزار مراجعه كننده و بيش از بیست هزار عمل با ليزر در آن انجام شده كه منجر به كسب تجربه بسيار بالايي نزد پزشكان شاغل در آن گرديده است و هر روز نيز به آن افزوده ميگردد. در اين مركز مراجعين مبتلا به بیماری شقاق ابتدا توسط پزشكان متخصص خانم و آقا معاينه و پس از تشخيص دقیق بيماری راهكار مناسب به بيمار ارايه ميگردد اين درمان ميتواند شامل درمان دارویی يا درمان با ليزر شقاق باشد كه در هر صورت باعث بهبود سريع بيمار بدون بستری شدن در بيمارستان و بيهوشي است و از روز بعد بيمار ميتواند سر كار خود حاضر شود.

 

  

مطالب مرتبط با شقاق یا فیشر مقعد

شقاق چیست ؟

علائم شقاق یا فیشر چگونه است؟

چه عواملی باعث فیشر یا شقاق میشوند؟

تشخیص بیماری شقاق چگونه انجام می شود؟

درمان شقاق چگونه صورت می پذیرد؟

تفاوت بین شقاق و بواسیر در چیست ؟

 

ü    نشستن در آب گرم

ü    مصرف نان های سبوس دار

ü    تحرک کافی و ورزش منظم

ü    تحرک کافی و ورزش منظم

ü    نوشیدن مایعات به میزان کافی

ü    رعایت بهداشت در ناحیه مقعد

ü    مصرف فیبر کافی مانند غلات، میوه و سبزیجات فیبر دار

ü    کمتر نشستن و تغییر وضعیت، اگر مجبور به نشستن هستید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

taghzie

taeeinvaght

question