mazaya

hazine

tashilat

درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان

زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی هم در زنان و هم در مزدان از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که بروز زگیل تناسلی سلامت جنسی و عاطفی زوجین را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مطلب با یکی از کارآمد ترین راهکار های درمان این بیماری، یعنی عمل لیزر زگیل تناسلی آشنا می شوید.

تعریف زگیل تناسلی در مردان و زنان

زگیل تناسلی و یا به عبارتی کوندیلوما آکومیناتا که همتای انگلیسی آن genital-warts نام دارد عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می آید (ویروس HPV از ویروس های DNAدار) ضایعات جلدی پاپول مانند دستگاه تناسلی که خوش خیم هستند به رنگ صورتی مایل به گوشتی می باشند. بیماری زگیل تناسلی تقریباً شایع و بسیار واگیردار می باشد که معمولاً از طریق تماس و رابطه جنسی به افراد منتقل می شود ( یعنی تماس پوست با پوست آلوده). تیپ های ۶ و ۱۱ این ویروس مسئول ۹۰٪ موارد کوندیلوما هستند. درمان معمول از بین بردن ضایعات با روشهایی مانند لیزر CO۲، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید می باشد. اینترفرون آلفا نیز در درمان بکار می رود. اچ.پی.وی HPV به قدری شایع است که در بیش از نیمی از انسان های از نظر جنسی فعال، در مقطعی از زندگی به آن دچار می شوند.

تماس جنسی، عامل اصلی زگیل تناسلی

تماس جنسی عامل اصلی زگیل تناسلی

زگیل تناسلی معمولاً در 95% موارد در اثر تماس جنسی با یک فرد آلوده به ویروس به فرد سالم منتقل می شود 5 تا 10% افراد در طول عمر خود احتمال آلوده شدن به این ویروس را دارند ولی 90% این افراد بدون علامت بوده و فقط در 10% افراد علائم به صورت زگیل های تناسلی ظهور پیدا می کنند. عامل زگیل تناسلی ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می باشد که تقریباً 100 گونه دارد ولی گونه شایع این بیماری انواع 6 و 11 می باشند که در نهایت می تواند منجر به بیماری دهانه رحم تا حد وخیمی شوند. معمولا بعد از یک تا شش ماه و حتی تا یکسال از زمان تماس با ویروس علایم بصورت زگیل تناسلی ظاهر میشوند و به همین خاطر شخص، تماس با فرد آلوده را به درستی به یاد نمی آورد. معمولاً در فرد آلوده باید همزمان به سایر بیماری های آمیزشی مثل ایدز و هپاتیت B شک نموده و بررسی های لازم انجام شود زیرا ممکن است برخی افراد ارتباط جنسی با اشخاص متعدد داشته و این بیماری ها را به یکدیگر منتقل کنند.

علائم ابتلا به زگیل های تناسلی

علائم ابتلا به زگیل تناسلی

در مردان این زگیل تناسلی در ناحیه پوست آلت و اطراف آلت تناسلی و ناحیه پوست بیضه و در اطراف ناحیه مقعد به وجود می آید و به سرعت به رشد و تکثیر خود ادامه می دهند. در زنان این زگیل تناسلی در ناحیه اطراف واژن و مقعد به رشد و تکثیر خود ادامه می دهند.شایع ترین علائم زگیل های تناسلی عبارتند از:
 • خونریزی با مقاربت
 • خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی
 • تورم های کوچک، گوشتی، قهوه ای یا صورتی در ناحیه تناسلی
 • شکلی شبیه گل کلم که در اثر نزدیکی چند زگیل به هم ایجاد می شود
زگیل تناسلی می تواند آنقدر کوچک و مسطح باشد که نامرئی باشد. با این حال، به ندرت، زگیل تناسلی می تواند در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به خوشه های بزرگ تکثیر شود.

درمان زگیل های تناسلی در زنان و مردان

درمان زگیل تناسلی

معمولا درمان زگیل تناسلی به صورت از بین بردن زگیل های به وجود آمده است که باید هر چه سریعتر انجام شود تا از گسترش بیماری و ازدیاد زگیل ها که به سرعت رخ می دهد، جلوگیری شود. به کار گیری واکسن در این مرحله توصیه نمی شود چرا که در درمان زگیل تناسلی چندان کار ساز نبوده و فقط می تواند مانع از ابتلا به سایر گونه های ویروسی شود. درمان زگیل تناسلی را می توان با روش های متعددی مانند فریز و عمل لیزر زگیل تناسلی پیگیری کرد در این میان اثر لیزر جراحی لیزر زگیل تناسلی نسبت به سایر روش ها سریعتر و مطمئن تر است. در یک مطالعه که به صورت تصادفی بین اثر فریز کردن (کرایوتراپی) و لیزردرمانی انجام شده، نتایج جالب توجهی به دست آمده است که شامل بررسی دو روش از نظر اثر اولیه، تعداد دفعات درمان و میزان عود و عوارض بعد از درمان زگیل تناسلی می شود. نتایج مقایسه کرایوتراپی و عمل لیزر زگیل تناسلی به شرح زیر هستند:
 • پاک سازی اولیه با جراحی لیزر زگیل تناسلی 90% و با کرایوتراپی 3% بوده است.
 • تعداد دفعاتی که به منظور پاکسازی زگیل های تناسلی نیاز به تکرار درمان وجود داشته تکرار در موارد لیزردرمانی 10% و در موارد کرایوتراپی 90% بوده است.
 • میزان عود در عمل لیزر زگیل تناسلی 2% و با کرایوتراپی 12% می باشد.
در کل مهمترین اصل ؛ ابتدا پیشگیری از ابتلا به بیماری در مرحله بعد درمان اولیه و سپس پیگیریهای متعدد و تکرار درمان در صورت لزوم با مراجعه و تحت معاینه قرار گرفتن توسط پزشک مربوطه می باشد.

زگیل تناسلی در بارداری

زگیل تناسلی در بارداری

زگیل تناسلی ممکن است در بارداری نیز مشاهده شود. احتمال انتقال این بیماری از مادر باردار به کودک، بسیار ضعیف است اما اگر زگیل تناسلی، کانال زایمان را مختل کرده باشد دو راه برای خانم های باردار وجود دارد. مادر باید تحت درمان قرار بگیرد و یا سزارین انجام دهد. البته جای نگرانی وجود ندارد چرا که مادران باردار می توانند این عارضه را به کمک عمل جراحی لیزر زگیل تناسلی و تحت نظر یک پزشک مجرب از بین ببرند.
مطلب زگیل تناسلی در بانوان را مطالعه کنید!

عوارض بیماری زگیل تناسلی

عوارض بیماری

عوارض عدم درمان زگیل تناسلی، می توانند جبران ناپذیر باشد. به همین دلیل لازم است اگر علائم این بیماری را مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه نمایید. عوارض عدم درمان زگیل تناسلی، می تواند در بلند مدت به ظاهر نامناسب در ناحیه تناسلی، کاهش اعتماد به نفس، سردی در رابطه جنسی، ابتلا به سرطان رحم در خانم ها و ابتلا به سرطان آلت تناسلی در مردان منجر شود. به همین دلیل پیگیری جراحی لیزر زگیل تناسلی در اسرع وقت توصیه می شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه زگیل تناسلی در زنان کلیلک کنید!!

عمل جراحی زگیل تناسلی

عمل جراحی از دیگر روش های درمان زگیل تناسلی می باشد که نیاز به تخصص و مهارت جراح دارد. در این روش درمان زگیل تناسلی که عمل جراحی سنتی نیز نامیده می شود زگیل ها بزگیل ها به کمک تیغ جراحی از بدن جدا می شوند. جراحی لیزر زگیل تناسلی در بیشتر موارد نسبت به این نوع عمل جراحی نتایج موفقیت آمیز تری دارد و به همین دلیل بیمار معمولا از لیزر زگیل تناسلی بهره می گیرد. مگر در مواردی خاص، که پزشک متخصص عمل جراحی سنتی را لازم بداند و آن را جایگزینی برای جراحی لیزر زگیل تناسلی، در نظر بگیرد.

جراحی لیزر زگیل تناسلی

عمل لیزر زگیل تناسلی می تواند در یک مطب یا کلینیک و به صورت سرپایی انجام بگیرد. عمل لیزر زگیل تناسلی اغلب در موارد زیر پیگیری می شود:
 • شیوع زگیل ها گسترده است.
 • زگیل باید در دوران بارداری درمان شود.
 • دارودرمانی شکست خورده است و زگیل ها باید برداشته شوند.
جراحی لیزر زگیل تناسلی نیاز به آموزش و تجهیزات تخصصی دارد. برخی از متخصصان بر این باورند که مهارت و تجربه پزشک بر موفقیت جراحی لیزر زگیل تناسلی تاثیرگذار است. بنابراین ضروری است که یک پزشک مجرب را برای اجرای عمل جراحی لیزر زگیل تناسلی انتخاب کنید. مزیت جراحی لیزر بر جراحی به شیوه سنتی این است که بافت مجاور محل عارضه در طول لیزر آسیب نمی بیند.

طریقه انجام لیزر زگیل تناسلی

در فرآیند جراحی لیزر زگیل تناسلی، اشعه لیزر خون را در رگ های ریز داخل زگیل گرم کرده و از این طریق آن ها را از بین می برد. در نتیجه برآمدگی زگیل با حداقل خونریزی می میرد و نهایتا می افتد. گرمای لیزر ممکن است به ویروسی که باعث زگیل می‌شود نیز حمله کند. لیزر ممکن است مانند یک نوار لاستیکی که روی پوست شما می‌کوبد احساس شود. پس از انجام عمل لیزر زگیل تناسلی، درد زیادی احساس نخواهید کرد.

آیا جراحی لیزر زگیل تناسلی سبب درمان قطعی این ویروس خواهد شد؟

زمانیکه ويروس وارد بدن شود براى هميشه در بدن باقى خواهد ماند و هرگاه ايمنى يا مقاومت بدن كاهش يابد ويروس فعال ميشود كه در اين زمينه با مصرف داروى ضد ويروس و از بين بردن زائده های حاوى ويروس از طریق عمل لیزر زگیل تناسلی به قوى شدن بدن و سركوب ويروس کمک می شود.

چرا لیزر زگیل تناسلی؟

نكته مهم تر در انتقال ويروس از يك فرد به فرد ديگر است كه يكى از راههاى انتقال از طريق تماس مستقيم با بدن فرد دچار زگيل است و اين نكته را ما اكثرا در زنان و شوهران ميبينيم كه وقتى يكى از آنها گرفتار ميشود ديگرى هم از طريق تماس بدن به بدن دچار زگيل و ويروس ميشود و اينجا است كه برداشتن زگيل حاوى ويروس كمك به جلوگيرى از انتشار می کند و در اين زمينه جراحی لیزر زگیل تناسلی بهترين روش است. عمل جراحی با لیزر زگیل تناسلی مانع از گسترش بيمارى به ديگرى ميشود.

مزایای جراحی لیزر زگیل تناسلی

مزایای عمل جراحی با لیزر زگیل تناسلی، بسیار بیشتر از عوارض آن است. در واقع عمل لیزر زگیل تناسلی، نسبت به سایر روش ها از عوارض کمتری برخوردار است. مهمترین مزایای جراحی لیزر زگیل تناسلی، به شرح زیر می باشد:
 • درمان سریع و ایمن
 • قابلیت استفاده از عمل لیزر زگیل تناسلی در زمان بارداری
 • عدم نیاز به بستری شدن بعد از جراحی لیزر زگیل تناسلی
 • عدم ابتلا به بیماری های عفونی در حین جراحی لیزر زگیل تناسلی
 • درمان با کمترین میزان درد و خونریزی
 • از بین رفتن جای زخم ها و عدم آسیب به سایر بافت ها
 • تاثیرگذاری بیشتر با نتایج موفقیت آمیزجراحی لیزر زگیل تناسلی، نسبت به سایر روش ها

مراقبت های بعد از جراحی لیزر زگیل تناسلی

مراقبت های بعد از جراحی لیزر زگیل تناسلی، چندان هم سخت نیست. برای مراقبت های بعد از درمان زگیل تناسلی با عمل جراحی لیزر تنها لازم است چند مورد را رعایت کنید:
 • خشک و تمیز نگه داشتن محل مورد نظر
 • استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک برای عدم ابتلا به عفونت بعد از جراحی لیزر زگیل تناسلی
 • استفاده از کرم های ترمیم کننده جای زخم برای عدم آسیب به بافت های اطراف

نکات مهم بعد از لیزر زگیل تناسلی

زمان بهبودی به محل و تعداد زگیل های برداشته شده بستگی دارد. بهبودی کامل بعد از عمل جراحی با لیزر زگیل تناسلی  معمولاً در 2 تا 4 هفته اتفاق می افتد. لازم است که مردان و زنانی که جراحی لیزر زگیل تناسلی را انجام داده اند، در صورت تجربه هر یک از موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرند:
 • تب
 • درد شدید
 • خونریزی که بیش از 1 هفته طول بکشد
 • ترشحات بدبو یا زرد رنگ که ممکن است نشانه عفونت باشند
تا زمان بهبودی ناحیه تحت درمان برای از بین رفتن درد (معمولاً 1 تا 3 هفته، بسته به اندازه ناحیه تحت درمان) از رابطه جنسی و استعمال دخانیات خودداری کنید.

چه کسانی در معرض ابتلا به زگیل تناسلی قرار دارند؟

اکثر افرادی که از نظر جنسی فعال هستند در مقطعی از زندگی به HPV مبتلا می شوند. عواملی که می توانند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش دهند عبارتند از:
 • فعالیت جنسی در سنین پایین
 • داشتن یک عفونت مقاربتی دیگر
 • رابطه جنسی محافظت نشده با چندین شریک جنسی
 • داشتن رابطه جنسی با فردی که از سابقه جنسی او اطلاعی ندارید
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف در اثر HIV یا مصرف داروهای پیوند عضو

چه زمانی باید برای زگیل تناسلی به پزشک مراجعه کرد؟

 • خارش یا خونریزی از ناحیه تناسلی یا مقعد
 • تغییر در جریان طبیعی ادرار شما که از بین نمی رود
 • ارتباط با شریک جنسی که زگیل تناسلی دارد، حتی اگر علائمی نداشته باشید
 • وجود ۱ یا بیشتر توده های بدون درد در اطراف واژن، آلت تناسلی یا مقعد شما
این علائم به این معنی است که شما ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید. بنابراین لازم است به منظور بررسی به پزشک مراجعه کنید. درمان سریع به جلوگیری از عفونت کمک می کند.

مواردی که باعث انتقال زگیل تناسلی نمی شوند:

 • بوسیدن
 • صندلی توالت
 • به اشتراک گذاشتن وسایلی مثل حوله، کارد و چنگال و فنجان

عود و بازگشت زگیل تناسلی

همانطور که پیش تر ذکر شد، زگیل تناسلی از طریق ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. ویروس HPV می تواند حتی بعد از درمان در پوست شما بماند و باعث بازگشت مجدد زگیل ها شود. عمل جراحی با لیزر زگیل تناسلی اما این احتمال را به حداقل می رساند.

پیشگیری از زگیل تناسلی

توصیه ی سازمان های بهداشتی واکسیناسیون به افرادی که در سنین نزدیک به بلوغ و فعالیت های جنسی می باشند استفاده از واکسن می باشد، اما بکارگیری واکسن گارداسیل در 90% موارد از شروع بیماری زگیل تناسلي جلوگیری می کند و باعث ایمنی نسبت به سایر گونه های ویروسی می شود. محدود کردن تعداد شرکای جنسی و اطلاع از سابقه جنسی آن ها هم چنین از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری می کند. استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی ایده خوبی است، اما لزوما از شما در برابر زگیل تناسلی محافظت نمی کند.

هزینه های درمان

هزینه های درمان زگیل تناسلی با توجه به روش درمان متفاوت خواهد بود. همانطور که قبلا هم گفته شد، جراحی لیزر زگیل تناسلی باعث می شود تا با یکبار درمان بهترین نتیجه را بگیرید و در وقت و هزینه خود صرفه جویی نمایید. البته تعداد زگیل ها و گستردگی آن ها در ناحیه تناسلی نیز بر هزینه های درمان، تاثیر می گذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کلینیک لیزر شفا، تماس بگیرید. راه های ارتباطی

خطر زگیل تناسلی در زنان و مردان

زگیل های تناسلی دارای قابلیت سرایت بالا بوده اما سرطانی نیستند چرا که انواع HPV که باعث بروز زگیل تناسلی می شوند، به سرطان دهانه رحم منجر نخواهد شد. زگیل تناسلی روی دهانه رحم یا داخل واژن ممکن است باعث تغییرات دهانه رحم (دیسپلازی) شود که می تواند منجر به سرطان دهانه رحم گردد. هم چنین زگیل تناسلی می تواند به سرطان آلت تناسلی در مردان و سرطان مقعدی در زنان و مردان منجر شود.

چرا کلینیک لیزر شفا؟

کلینیک لیزر شفا اولين مركز درمان بيماری های مقعدی و زگیل های ناحیه تناسلی با جراحی لیزر بوده که از سال 1384 شروع به فعالیت نموده است و در طی اين مدت بيش از پنجاه هزار مراجعه كننده و بيش از بیست هزار عمل با ليزر در آن انجام شده كه منجر به كسب تجربه بسيار بالايي نزد پزشكان شاغل در آن گرديده است و هر روز نيز به آن افزوده ميگردد. در اين مركز مراجعين مبتلا به بیماری زگیل تناسلی ابتدا توسط پزشكان متخصص خانم و آقا معاينه و پس از تشخيص دقیق بيماری راهكار مناسب به بيمار ارايه ميگردد. درمان زگیل تناسلی ميتواند شامل درمان دارویی يا درمان با ليزر باشد كه در هر صورت منجر به بهبود سريع بيمار بدون بستری شدن در بيمارستان و بی هوشی می گردد و فرد می تواند از روز بعد از جراحی لیزر زگیل سر كار خود حاضر شود.
خانم هستید؟ به بخش بانوان دکتر درمان مراجعه کنید

سوالات متداول

آیا همه برآمدگی ها در ناحیه تناسلی زگیل هستند؟

خیر. عفونت های دیگر و بیماری های پوستی معمولی وجود دارند که ممکن است شبیه به زگیل باشند اما چیز دیگری هستند مثل برچسب های پوستی.

دوره ریکاوری بعد از لیزر زگیل تناسلی چقدر طول می کشد؟

وابسته به تعداد زگیل های برداشته شده یا اندازه ناحیه درمان شده می باشد ولی ممکن است دوره ریکاوری یک تا سه روز طول بکشد.

آیا لیزر زگیل تناسلی دردناک است؟

در حالی که ممکن است در طول عمل کمی ناراحتی وجود داشته باشد، لیزر به اندازه سایر روش ها دردناک نیست.

مطالب مرتبط با زگیل تناسلی

تفاوت اسکین تگ و زگیل تناسلی
شيوع بيماری زگیل تناسلی در مردان و زنان
مقایسه ی اثرات دو روش درمانی لیزر دی اکسید کربن و کرایوتراپی ( انجماد درمانی ) در درمان زگیل های دستگاه تناسلی خارجی

نوشتن دیدگاه


taghzie

taeeinvaght

question