mazaya

hazine

tashilat

زگیل های تناسلی و درمان آن در مردان و زنان

تعریف زگیل تناسلی در مردان و زنان

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی و یا به عبارتی کوندیلوما آکومیناتا که همتای انگلیسی ; genital-warts نام دارد همواره همراه عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می آید ( ویروس HPV از ویروس‌های DNAدار). ضایعات جلدی پاپول مانند دستگاه تناسلی که خوش‌ خیم هستند به رنگ صورتی مایل به گوشتی می باشند.

بیماری زگیل تناسلی تقریباً شایع و بسیار واگیردار می باشد که معمولاً از طریق جنسی به افراد منتقل می‌شود ( یعنی تماس پوست با پوست آلوده). تیپ‌های ۶ و ۱۱ این ویروس مسئول ۹۰٪ موارد کوندیلوما هستند. درمان معمول از بین بردن ضایعات با روشهایی مانند لیزر CO۲، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید می‌باشد. میزان عود ضایعات بالاست. اینترفرون آلفا نیز در درمان بکار می‌رود.

اچ.پی.وی HPV به قدری شایع است که در بیش از نیمی از انسان‌های از نظر جنسی فعال، در مقطعی از زندگی دچارش می‌شوند.

تماس جنسی عامل اصلی زگیل تناسلی

تماس جنسی عامل اصلی زگیل تناسلی

بیماری زگیل تناسلی هم در مردان و هم در زنان یک بیماری رایج بوده و معمولاً در 95% موارد در اثر تماس جنسی با یک فرد آلوده به ویروس به فرد سالم منتقل می شود 5 تا 10% افراد در طول عمر خود احتمال آلوده شدن به این ویروس را دارند ولی 90% این افراد بدون علامت بوده و فقط در 10% افراد علائم به صورت ظهور زگیل های تناسلی می باشد. عامل آن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می باشد که تقریباً 100 گونه دارد ولی گونه شایع این بیماری آنداع 6 و 11 می باشند که در نهایت می تواند منجر به بیماری گردن رحم تا حد وخیمی شوند. معمولا بعد از یک تا شش ماه و حتی تا یکسال از زمان تماس با ویروس علایم بصورت زگیل ظاهر میشوند و به همین خاطر شخص، تماس با فرد آلوده را به درستی به یاد نمی آورد و این خود لزوم پایبند بودن به اصول اخلاقی و تحکیم بنیان خانواده را نمایان می سازد. معمولاً در فرد آلوده باید همزمان به سایر بیماری های آمیزشی مثل ایدز و هپاتیت B شک نموده و بررسی های لازم انجام شود زیرا معمولاً این افراد ارتباط جنسی با افراد متعدد داشته و این بیماری ها را به همدیگر منتقل می سازند.

اغلب زگیل های تناسلی آنقدر کوچک هستند که نمی‌شود آنها را با چشم غیر مسلح دید، اما بعضی اوقات این زگیل ها تکثیر شده و در دسته های کوچک خود را نشان می‌دهند.

پیشگیری از زگیل تناسلی

بطور قطع مهم ترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی ، خودداری از ارتباط جنسی خارج از بنیان خانواده می باشد زیرا حتی اگر استفاده از کاندوم نیز رعایت شود بازهم خطر ابتلا وجود دارد. توصیه ی سازمان های بهداشتی واکسیناسیون به افرادی که در سنین نزدیک به بلوغ و فعالیت های جنسی می باشند استفاده از واکسن می باشد هر چند که واکسن آن به نام گارد سیل در همه جا یافت نمی شود و به سادگی در دسترسی عموم نیست، اما بکارگیری آن در 90% موارد از شروع بیماری زگیل تناسلي جلوگیری می کند و باعث ایمنی نسبت به سایر گونه های ویروسی می شود.

علائم ابتلا به زگیل های تناسلی

علائم ابتلا به زگیل تناسلی

به صورت زگیل های پراکنده و یا متعدد در نواحی مختلف تناسلي و به رنگ پوست می باشند که به سرعت به رشد خود ادامه داده و در صورت عدم درمان تعداد آنها زیاد شده و باعث ایجاد علائم برای فرد می شود. در مردان این زگیل در ناحیه پوست آلت و اطراف آلت تناسلی و ناحیه پوست بیضه و در اطراف ناحیه مقعد به وجود می آید و به سرعت به رشد و تکثیر خود ادامه می دهند. در زنان این زگیل ها در ناحیه اطراف واژن و مقعد به رشد و تکثیر خود ادامه می دهند.

درمان زگیل های تناسلی در زنان و مردان

درمان زگیل تناسلی

معمولاً درمان زگیل تناسلی به صورت از بین بردن زگیل های به وجود آمده است که باید هر چه سریعتر انجام شود تا مانع گسترش بیماری و ازدیاد زگیل ها که به سرعت رخ می دهد، هرچند که به کار گیری واکسن در این مرحله چندان کار ساز نبوده و توصیه نمی شود و فقط می تواند مانع از ابتلا به سایر گونه های ویروسی شود. زگیل های تناسلي را می توان با روش های متعددی مانند فریز و لیزر نمودن از بین برد که در این میان اثر لیزر نسبت به سایر روش ها سریعتر و مطمئن تر است. در یک مطالعه که به صورت تصادفی بین اثر فریز کردن (کرایوتراپی) و لیزرها انجام شده، نتایج جالب توجهی به دست آمده است که شامل بررسی از نظر اثر اولیه، تعداد دفعات درمان و میزان عود و عوارض بعد از درمان بوده است.

پاک سازی اولیه با لیزرها 90% و با کرایوتراپی 3% بوده است.

تعداد دفعات تکرار در موارد لیزرها 10% و در موارد کرایوتراپی 90% نیاز به تکرار جهت پاکسازی زگیل های تناسلي بوده است.

میزان عود در لیزرها 2% و با کرایوتراپی 12% می باشد.

در کل مهمترین اصل ؛ ابتدا پیشگیری از ابتلا به بیماری و در مرحله بعد درمان اولیه ؛ سپس پیگیریهای متعدد و تکرار درمان در صورت لزوم با مراجعه و معاینه توسط پزشک مربوطه می باشد.

زگیل تناسلی در بارداری

زگیل تناسلی در بارداری

زگیل تناسلی در بارداری نیز ممکن است مشاهده شود. احتمال انتقال این بیماری از مادر باردار به کودک، بسیار ضعیف است اما اگر زگیل تناسلی، کانال زایمان را مختل کرده باشد دو راه برای خانم های باردار وجود دارد. یا مادر باید درمان شود و یا سزارین انجام دهد. البته جای نگرانی وجود ندارد چرا که مادران باردار می توانند این عارضه را به کمک لیزر، از بین ببرند و به کمک یک پزشک مجرب اقدام به درمان نمایند.

مطلب زگیل تناسلی در بانوان را مطالعه کنید!

عوارض بیماری زگیل تناسلی

عوارض بیماری

عوارض بیماری زگیل تناسلی در اثر درمان نشدن این بیماری، می تواند جبران ناپذیر باشد. به همین دلیل لازم است اگر علایم این بیماری را مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه نمایید. عوارض بیماری زگیل تناسلی و عدم درمان آن در بلند مدت، می تواند به ظاهر نامناسب در ناحیه تناسلی، کاهش اعتماد به نفس، سردی در رابطه جنسی، ابتلا به سرطان رحم در خانم ها و ابتلا به سرطان آلت تناسلی در مردان و... منجر شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه زیگیل تناسلی در زنان کلیلک کنید!!

جراحی زگیل تناسلی

جراحی زگیل تناسلی از دیگر روش های درمان این عارضه می باشد که نیاز به تخصص و مهارت جراح دارد. در این روش که درمان سنتی نیز نامیده می شود به کمک تیغ جراحی، زگیل ها از بدن جدا می شوند. البته لیزر درمانی در بیشتر موارد نتایج موفقیت آمیز تری دارد و بیمار می تواند از لیزر درمانی کمک بگیرد. مگر در مواردی خاص، که پزشک متخصص جراحی را لازم بداند و آن را جایگزینی برای لیزر درمانی، در نظر بگیرد. توجه داشته باشید که در مرکز لیزر شفا میتوانید به انتخاب خود تحت نظر پزشک متخصص آقا یا خانم درمان شوید.

آیا لیزر زگیل تناسلی سبب درمان قطعی این ویروس خواهد شد؟

زمانیکه ويروس وارد بدن شود براى هميشه در بدن باقى خواهد ماند و هرگاه ايمنى يا مقاومت بدن كاهش يابد ويروس فعال ميشود كه در اين زمينه با مصرف داروى ضد ويروس و از بين بردن زگيل هاى حاوى ويروس كمك به قوى شدن بدن و سركوب ويروس ميشود.

چرا لیزر کنم؟

اما نكته مهم تر در انتقال ويروس از يك فرد به فرد ديگر است كه يكى از راههاى انتقال از طريق تماس مستقيم با بدن فرد دچار زگيل است و اين نكته را ما اكثرا در زنان و شوهران ميبينيم كه وقتى يكى از آنها گرفتار ميشود ديگرى هم از طريق تماس بدن به بدن دچار زگيل و ويروس ميشود و اينجا است كه برداشتن زگيل حاوى ويروس كمك به جلوگيرى از انتشار می کند و در اين زمينه برداشتن زگيل با ليزر بهترين روش است و مانع از گسترش بيمارى به ديگرى ميشود.

 مزایای لیزر زگیل تناسلی

مزایای لیزر زگیل تناسلی، بسیار بیشتر از عوارض آن است. در واقع درمان زگیل تناسلی با لیزر، نسبت به سایر روش ها از عوارض کمتری برخوردار است. مهمترین مزایای لیزر زگیل تناسلی، به شرح زیر می باشد:

  • درمان سریع و ایمن
  • قابل استفاده در بارداری
  • عدم نیاز به بستری شدن
  • عدم ابتلا به بیماری های عفونی
  • درمان با کمترین میزان درد و خونریزی
  • از بین رفتن جای زخم ها و عدم آسیب به سایر بافت ها
  • تاثیرگذاری بیشتر با نتایج موفقیت آمیز، نسبت به سایر روش ها

مراقبت های بعد از لیزر

مراقبت های بعد از لیزر زگیل تناسلی، چندان هم سخت نیست. برای مراقبت های بعد از لیزر تنها لازم چند مورد را رعایت کنید:

  • خشک و تمیز نگه داشتن محل مورد نظر
  • استفاده از پمادهای آنتی بیوتیک برای عدم ابتلا به عفونت
  • استفاده از کرم های ترمیم کننده جای زخم برای عدم آسیب به بافت های اطراف

هزینه های درمان

هزینه های درمان این بیماری با توجه به روش درمان متفاوت خواهد بود. همانطور که قبلا هم گفته شد، لیزر زگیل تناسلی باعث می شود تا با یکبار درمان بهترین نتیجه را بگیرید و در وقت و هزینه خود صرفه جویی نمایید. البته تعداد زگیل ها و گستردگی آن ها در ناحیه تناسلی نیز بر هزینه های درمان، تاثیر می گذارد. برای اطلاعات بیشتر می توانید با کلینیک لیزر شفا، تماس بگیرید.

راه های ارتباطی

خطر زگیل تناسلی در زنان و مردان

زگیل تناسلی در خانمها بسیار خطرناک میباشد که در صورت درمان نشدن به موقع ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم بشود همچنین زگیل تناسلی در مردان سرطان مقعد و سرطان آلت تناسلی میشود.

 

چرا کلینیک لیزر شفا؟

لیزر شفا اولين مركز درمان با ليزر بيماريهای مقعدی و زگیل های ناحیه تناسلی بوده که از سال 1384 شروع به فعالیت نموده است و در طی اين مدت بيش از پنجاه هزار مراجعه كننده و بيش از بیست هزار عمل با ليزر در ان انجام شده كه منجر به كسب تجربه بسيار بالايي نزد پزشكان شاغل در آن گرديده است و هر روز نيز به آن افزوده ميگردد. در اين مركز مراجعين مبتلا به بیماری زگیل تناسلی ابتدا توسط پزشكان متخصص خانم و آقا معاينه و پس از تشخيص دقیق بيماری راهكار مناسب به بيمار ارايه ميگردد اين درمان ميتواند شامل درمان دارویی يا درمان با ليزر زگیل تناسلی باشد كه در هر صورت باعث بهبود سريع بيمار بدون بستری شدن در بيمارستان و بيهوشي است و از روز بعد بيمار ميتواند سر كار خود حاضر شود.

خانم هستید؟ به بخش بانوان دکتر درمان مراجعه کنید

مطالب مرتبط با زگیل تناسلی

تفاوت اسکین تگ و زگیل تناسلی

شيوع بيماری زگیل تناسلی در مردان و زنان

مقایسه‌ی اثرات دو روش درمانی لیزر دی‌اکسید کربن و کرایوتراپی ( انجماد درمانی ) در درمان زگیل‌های دستگاه تناسلی خارجی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

taghzie

taeeinvaght

question