mazaya

hazine

tashilat

تعریف یبوست یا خشکی مزاج

یبوست | Constipation

بیماری یبوست ، و یا همان خشکی مزاج Constipation یک نوع اختلال دستگاه گوارشی می باشد که به صورت دفع سخت همراه با درد و سختی می باشد و در هر سنی، از کودکی تا سنین پیری دیده می شود.

بعضی اشخاص فکر می کنند که دچار یبوست شده اند، به خاطر اینکه هر روز دفع مزاج ندارند. به هر حال کسانی دفع طبیعی دارند که 3 بار در روز و یا 3 بار در هفته دفع مزاج دارند. یبوست یک علامت است، نه بیماری. غالبا اکثر افراد یک بار یبوست را تجربه کرده اند و این به علت رژیم غذایی فقیر از نظر تغذیه ای می باشد. اکثرا بیماری یبوست موقتی و گذرا می باشند.

علت اصلی آن کندی در سرعت عبور مواد دفعی از روده بزرگ است که منجر به جذب بیشتر آب مواد دفعی شده و در نتیجه مدفوع خشک تر می شود و عاملین آن از کم آبی و مصرف کم فیبر غذایی تا بیماری هایی مثل دیابت، کم کاری تیروئید و تومورهای روده بزرگ متفاوت می باشد

علل تشدید کننده یبوست شامل:

1.کم نوشیدن آب و مایعات دیگر

2.کمبود سبزی، سالاد و میوه در رژیم غذایی

3.نداشتن تحرک و عدم فعالیت فیزیکی مناسب با هر سن و سالی

4.خوردن بعضی از دارو های کاهنده فشار خون و چربی خون

5.سایر علل مثل افزایش سن، حاملگی، افسردگی، بیماری های روده تحریک پذیر، مصرف مواد مخدر مثل متادون، تریاک و ترامادول

علائم یبوست

گوشت اضافه مقعد چیست

علایم یبوست در افراد مختلف متفاوت می باشد. از شایع ترین علایم یبوست، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نفخ شکم
 • دفع سخت و ناقص
 • فشار به روده و مقعد
 • احساس درد در این ناحیه
 • حرکت روده کمتر از 3 بار در هفته

نکته مهم در مورد بیماری یبوست

پروسه دفع مواد دفعی یک پروسه بسیار حساس و وقت گیر و پیچیده می باشد که از مرحله خوردن مواد غذایی از دهان تا مرحله جذب مواد غذایی در معده و روده باریک و بزرگ تا دفع از طریق مقعد تداوم دارد. برای گذشت از مراحل بالا، مهم ترین نکته ,زمان مناسب جهت دفع می باشد و هرگز نباید این مرحله با عجله و سریع اتفاق بیفتد. معمولاً افراد بعد از بیدار شدن از خواب و یا بعد از خوردن صبحانه احساس دفع می نمایند که زمان بسیار مناسبی است و بهتر است این کار در منزل و قبل از رفتن به سرکار اتفاق بیفتد زیرا در محیطهای کاری زمان و توالت مناسب و بهداشتی پیدا نمی شود و این خود منجر به نگه داشتن عمل دفع و ایجاد یا تشدید یبوست می شود. پس یکی از مهم ترین نکات تاثیر مواد غذایی، آب و فیبر، داشتن زمان مناسب و مشخص برای دفع است و این بهتر است که مکرر و بدون زمان مناسب اقدام به دفع شود، پس سعی کنید در محیط مناسب و بهداشتی و مطبوعی در توالت منازل خود اقدام نماییم که این خود کمک بزرگی به عمل دفع و جلوگیری از یبوست میباشد.

درمان یبوست یا خشکی مزاج

درمان یبوست

مهم ترین اصل در درمان یبوست پرهیز از علل ایجاد کننده آن مثل بی تحرکی، عدم مصرف شیر و آب و درمان بیماری های زمینه ای مثل کم کاری تیرویید و در نهایت قطع و یا تعویق داروهای ایجاد کننده یبوست می باشد. پس اصل اول درمان اصلاح الگوی غذایی افراد در جهت کمتر مصرف کردن غذای چرب و سرخ کردنی و کم فیبر و افزایش فیبر در آب در رژیم غذایی می باشد

از نوشیدن چای غلیظ و قهوه خودداری شود.

در بیماری هم چنین توجه به تحرک کافی و ورزش منظم روزانه و برقراری نظم برای ساعات دفع می شود و در نهایت اگر با رعایت موارد فوق موفق به کنترل یبوست نشدیم می توان از داروهای ملین مثل هیدروکسید منیزیم، روغن کرچک و غیره استفاده نمود

دارو برای یبوست

دارو برای یبوست، بهتر است با تجویز پزشک متخصص مصرف شود. در خانم های باردار مصرف برخی داروها ممکن است با محدودیت همراه باشد. همچنین ممکن است برخی افراد، به بعضی داروها حساسیت داشته باشند. دارو درمانی تا حدی می تواند یبوست را رفع کند اما همیشه و برای همه افراد یکسان نیست. دارو درمانی، معمولا برای یبوست های مزمن و بیماری های مقعدی شدید تاثیر چندانی ندارد اما در یبوست حاد می تواند تاثیرگذار باشد. بهترین دارو برای یبوست به شرح زیر است:

 • قرص آب یا دیورتیک ها
 • مکمل های کلسیم، آهن، ویتامین B
 • آنتی اسید آلومینیوم ها که برای سو هاضمه تجویز می شوند.
 • پمادهای موضعی، پودرهای خوراکی و شیاف ها نیز از دیگر داروهایی هستند که برای یبوست تجویز می شوند.

توصیه های مهم درمورد رژیم غذایی در یبوست:

رژیم غذایی در یبوست

1.در رژیم غذایی فرد از حبوبات، نان سبوس دار، میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید و سعی نمایید میوه های تازه را با پوست میل نمایید، میوه های آبدار موثرتر هستند، سبزی جات را به صورت خام میل کنید، سوپ را در غذای خود جای دهید. در سالاد خود حتماً از روغن زیتون استفاده کنید

2.غذای خود را در یک ساعت مشخص میل کنید

3.هر روز حداقل بین 15 تا 30 دقیقه و به صورت منظم ورزش کنید، حتماً صبح ها بعد از بیدار شدن و صرف صبحانه به توالت بروید و کمی بعد از غذا استراحت کنید.

آب و مایعات طبیعی مانند آبمیوه های تازه را در سبد غذایی خود قرار دهید.
مطمئن شوید کمبود ویتامین ندارید، کمبود ویتامین هایی مانند ویتامین B می تواند منجر به یبوست شود. برای رفع آن می توانید از قرص های مکمل غذایی و قرص های ویتامین استفاده کنید.

عوارض یبوست درمان نشده:

این عارضه منجر به عدم تفکر افراد می شود و نگران می شوند که مبادا دچار بیماری های سختی دردستگاه گوارش شده باشند، هم چنین در بلند مدت تجربه خون ریزی از مقعد و ایجاد هموروئید و شقاق بسیار دردناک و اذیت کننده می باشد می شود.

عوارض یبوست درمان نشده، در بلند مدت قابل مشاهده است. در کوتاه مدت فرد یک دوره کوتاه، درد را تحمل می کند اما در اثر درمان نشدن فرد دچار مشکلات بیشتری خواهد شد، به طور مثال برای درمان نیاز است تا از روش های موثر تر مانند جراحی استفاده شود.

همچنین میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان یبوست زنان به بخش بانوان دکتر درمان مراجعه فرمایید.

بخش بانوان دکتر درمان. کلیک کنید!

لیزر درمانی

لیزر درمانی

لیزر درمانی، یکی از بهترین روش های درمان بیماری های مقعدی می باشد. یبوست می تواند ازجمله بیماری هایی باشد که زمینه بیماری های مقعدی را فراهم می کند. اگر یبوست را، در سطوح اولیه  درمان کنید؛  ممکن است برای همیشه از این بیماری خلاص شوید. اما اگر یبوست پیشرفت کند و به یبوست مزمن تبدیل گردد لازم است از لیزر درمانی استفاده کنید چرا  که لیزر درمانی از روش هایی است که بازگشت این بیماری ها را به حداقل می رساند و شما می توانید به انتخاب خودتان توسط پزشک جراح خانم یا آقا درمان شوید.

توصیه درمانی یبوست:

هرگز نسبت به احساس دفع به علت مشغله کاری و نداشتن زمان بی توجهی ننمایید زیرا نگه داشتن مدفوع ، آسیبی جدی به روده های شما می رساند که منجر به کم شدن تحرک روده ها و تشدید یبوست می شود.

 • از زور زدن و نشستن طولانی مدت در توالت بپرهیزید.
 • رژیم غذایی مناسب و تحرک کافی روزانه را فراموش نکنید.
 • زمانی که دچار علایم یبوست هستید به سرعت بیماری خود را با یک پزشک متخصص در میان بگذارید.
 • از استرس و اضطراب دوری کنید چرا که اضطراب داشتن نیز می تواند منجر به بیماری های مقعدی شود.

چرا کلینیک لیزر شفا؟

کلینیک لیزر شفا، از معتبرترین کلینیک های لیزر شهر تهران می باشد که از سال 1384 شروع به فعالیت نموده است. کلینیک شفا، سال هاست با کادری مجرب به درمان بیماری های مقعدی پرداخته است. متخصصان کلینیک لیزر شفا، توانسته اند بیش از چندین هزار بیمار را با روش های نوینی مانند درمان دارویی، لیزر و جراحی، درمان کنند. برای اطلاعات بیشتر و تعیین نوبت، می توانید با کلینیک لیزر شفا تماس بگیرید.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

taghzie

taeeinvaght

question