سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک‌ پذیر

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) مشکل معمولی است که بر روده بزرگ تأثیر میگذارد و بیشتر درد در ناحیه شکم، دل درد، دل پیچه، افزایش گاز روده، نفخ، اسهال و یبوست را به همراه دارد. این بیماری مشکلی معمول است که باید در مدت طولانی مدیریت شود.
سندرم روده تحریک پذیر خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و مقعد (سرطان کولورکتال) را افزایش نمیدهد تنها شمار اندکی از بیماران مبتلا به این عارضه از علائم و نشانه های شدید رنج می برند. برخی بیماران می توانند علائم را به خوبی با مدیریت رژیم غذایی، سبک زندگی و استرس و فشار روانی تحت کنترل درآورند، باقی بیماران به دارو و مشاوره نیاز دارند.

 

علائم سندرم روده تحریک پذیر

ibs sign

علائم و نشانه هاي سندرم متابوليک از شخصی به شخص ديگر بسيار متفاوت است و اما علايم سندرم روده تحريک پذير با علائم بيماري هاي ديگر مشابه هستند. معمول ترين علائم آن عبارت هستند از

احساس نفخ
درد شکمي يا کرامپ و گرفتگي روده
نفخ و باد شکم
اسهال یا یبوست و یا هر دو آنها
وجود بلغم و مخاط در مدفوع
احساس نیاز سریع به مدفوع صبح ها و یا بعد از غذا
تسکین درد بعد از اجابت مزاج
احساس اینکه همه مدفوع خالی نشده است
60 درصد اشخاص مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر، دچار مشکلات روانی و ذهنی همچون افسردگی، اضطراب هم می شوند. برخی از اشخاص مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر میزان کمی سروتونین در بدن خود دارند.

سندرم روده تحریک پذیر بر سبب جذب مواد مغذی بوسیله ی بدن تاثیر می گذارد، به همین خاطر شاید اشخاص مبتلا به این بیماری همه مواد مغذی لازم بدنشان را دریافت ننمایند.
برای بیشتر افراد سندرم روده تحریک پذیر بیماری ای مزمن بوده ولی گاهی اوقات علایم آن شدید تر و یا ضعیف تر می شود. از آنجاییکه علایم این سندرم با سایر بیماری های خطرنام مشترک است، مراجعه به پزشک برای مشخص کردن نوع بیماری ضروری است.

 

دلایل ابتلا به IBS

درلایل ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر

علت این بیماری نا مشخص است اما عواملی همچون استرس ، حوادث دوران کودکی ، عفونت قبلی روده ای و تغییرات نوروترانسمیتری مغز در این بیماران مطرح شده است . در این بیماران نسبت به سایر اشخاص، اعصاب و عضلات جدار روده حساسیت بیشتری دارند. موقعی كه شخصی غذا می خورد به شکل طبیعی عضلات جدار روده منقبض می شوند اما در این بیماران این انقباض بیش از حد انجام شده و یا تحریك بیش از حد اعصاب جدار روده سبب بروز اسهال و نفخ و علایم بیماری، اندكی پس از خوردن غذا می شود.

افراد در معرض IBS

افراد در معرض ابتلا به IBS

هرفردی شرایط دچار شدن به سندرم روده تحریک پذیر را دارد اما به شکل معمول این اختلال در زنان بیشتر از مردان رایج میباشد.در کسانی که سابقه خانوادگی ابتلا به IBS وجود دارد احتمال بروز این اختلال بیشتر میباشد. این بیماری در اواخر 20 سالگی بروز پیدا می کند. احتمال ابتلا افراد بعد از 50 سالگی به سندرم روده تحریک پذیر ، امری نادر است . IBS گاهی همراه با استرس یا افسردگی وجود دارد.

 

زمان مراجعه به پزشک جهت سندرم روده تحریک پذیر

در شرایط مواجهه با علائم سندرم روده تحریک پذیرحتما باید به پزشک مراجعه کرد تا دلایل دچار شدن به این بیماری تشخیص داده شود. پزشک بیشتر بیماری را با مطرح ساختن پرسش هایی در زمینه علائم به درستی تشخیص می دهد، با این حال آزمایش های بیشتر گاهی به برای تشخیص افتراقی و از میدان حدس خارج کردن دیگر عارضه های دیگر انجام می شود. همچنین در صورت احساس افسردگی یا اضطراب باید به پزشک عمومی مراجعه شود؛ چون این مشکلات به ندرت بدون درمان شدن بهبود می یابند و شاید سبب تشدید علائم بیماری روده تحریک پذیر شوند.
درصورت رویارویی با علائم دیگری مانند کاهش وزن غیرقابل توضیح، تورم یا برجستگی در ناحیه شکم یا مقعد، دفع خون یا نشانه های کم خونی نیز باید بدون معطلی به پزشک مراجعه کرد، چون این موارد گاهی اوقات نشانه عارضه ای جدی تر هستند.

پیمایش به بالا