شيوع بيماری زگیل تناسلی در مردان و زنان

اندازه ي شیوع زگیل های تناسلی در زنان به همان اندازه مردان است، اما علایم در زنان کمتر ميباشد در مردان بيشتر زگیل ها در نوک آلت تناسلی دیده می شوند ولی در تنه آلت تناسلی، روی کیسه بیضه و اطراف و داخل مقعد هم می توان آنها را یافت.

 

شکل ظاهری زگيل های تناسلی

اندازه زگیل ها، از یک میلی متر تا یک سانتی متر متفاوت است گاهی چند زگیل به هم می پیوندند و ظاهری شبیه گل کلم پیدا مینمايد. هرگاه ترشحات ناحیه تناسلی فردی که به ویروس پاپیلوم انسانی آلوده ميشود به هر طریق با دهان تماس داشته باشد، زگیل ها داخل دهان و حلق نیز ایجاد می شوند.

ویروس سبب زگیل تناسلی از راه خراش بوجود آمده در سطوح مخاطی و پوست (که گاهی حین رابطه زناشویی اتفاق می افتد) می تواند داخل سلول های بدن شود. این ویروس پس از داخل شدن شايد  ماه ها و سال ها درون سلول باقی بماند و سلول های بدن را عفونی نگه دارد برقراری رابطه زناشویی با فردی که ظاهرا فاقد زگیل قابل مشاهده است، سبب انتقال عفونت و ایجاد زگیل های تناسلی می شود. در حدود دوسوم افرادی که همسرشان به ویروس پاپیلوم انسانی آلوده بوده است، ظرف ۳ ماه زگیل های تناسلی پدیدار خواهد شد.

 

اقدامات لازم که فرد مبتلا بايد انجام دهد

۱) اگر ضایعه با اولین درمان برطرف نشود به بررسی و توجه بیشتری نیاز دارید.
۲) استفاده از کاندوم در رابطه زناشویی، انتقال بیماری را تا حد زیادی کاهش می دهد، اما به صفر نمی رساند.
۳) دوره درمان تجویزشده پزشک را کامل کنید.
۴) برای زنانی که زگیل های تناسلی دارند، باید حتما تست پاپ اسمیر انجام شود و از نظر وجود ویروس پاپیلوم انسانی در گردن رحم بررسی شوند.
۵) هرگز زگیل را نکنید و نکشید یا آن را نچلانید.
۶) چون زگیل ها به خودی خود عفونی هستند، از دست زدن به آنها خودداری کنید.
۷) باید مراقب باشید که به نواحی دارای زگیل، ضربه وارد نشود چون ممکن است باعث خونریزی شود.
۸) مراقب باشید که بیماری را به دیگران منتقل نکنید.
۹) هر شخص مبتلا به زگیل های تناسلی، باید تا کامل شدن دوره درمان از برقراری رابطه خودداری کند.

 

ضرورت درمان کردن زگیل تناسلی

از بين بردن زگیلها سبب کم شدن خطر پخش شدن ویروس می شود. درمان سبب کاهش درد و ناراحتی می شود.زگیل های پوستی می خوارند و می سوزند و خونریزی می کنند. آنها در حرکت های روده، دفع ادرار و نزدیکی جنسی تاثير گذارند.بيشتر اشخاص به دنبال بهبودي ميبانشد چون زگیل های تناسلی شکل زشتی دارند و تمیز نگه داشتن آنها بسیار مشکل ميباشد. اگر چه زگیل های تناسلی بدون درمان هم محو می شوند، مراجعه به متخصص بیماری های پوستی سبب آسودگی خیال و سریعتر از بین رفتن آنها می شود. انجام درمان سبب می شود که یک فرد بداند که آیا این زگیل ها،  زگیل های تناسلی هستند یا سرطان. تشخیص زود هنگام و درمان، بهترین پیش بینی برای سرطان های به وجود آمده از راه HPV است.

 

برگشت زگيلهاي تناسلي

خانمهاي که که تحت درمان زگیل های تناسلی قرار گرفته اند، بر طبق تجويز دکتر باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند. پاپ اسمیر بهترین راه برای تشخیص تغییرات اولیه در گردنه رحم است، که از مرگ و میر بر اثر سرطان گردنه رحم جلوگیری می کند. اگر پاپ اسمیر نرمال نباشد، اقدامات بعدی برای درمان ضروری است گرچه درمان، زگیل های قابل رویت را بر میدارد ولی ممکن است عفونت HPV را از بین نبرد اگر HPV باقی بماند زگیل ها دوباره برمیگردند اگر شخصي هنوز HPV دارد، این بیماری می تواند از طریق تماس جنسی پخش شود. استفاده از کاندوم باعث کاهش خطر پراکندگی می شود.

پیمایش به بالا