لیزر موهای زائد بعد از عمل جراحی سینوس موئی(پیلونیدال)

در صورتی که شخص دچار بیماری سینوس موئی شده باشد پس از درمان با جراحی لیزر می تواند موهای زائد خود را با استفاده از لیزر از بین ببرد.

بیماری سینوس موئی معمولا بصورت آبسه(دمل) دردناک و یا ترشح چرک از سوراخهای تکی یا متعدد در ناحیه تحتانی فقرات وبین دو باسن و بیشتر در سنین جوانی خود را نشان می دهد. در این سنین فعالیت و رشد مو به علت تغییرات هورمونی ازدیاد می یابد هرچند که پیش زمینه ژنتیک در بروز این بیماری شایع موثر می باشد.پس در بروز بیماری دو عامل ژنتیک و رشد موهای ناحیه دخیل می باشند.در مورد استعداد ژنتیک کار خاصی نمی توان انجام داد ولی در مورد رشد موهای زائد منطقه میتوان با استفاده از لیزرهای از بین برنده موهای زائد اقدام موثر بعد از درمان جراحی با لیزر نمود و میزان عود بعد از عمل را از 10% به 1%تا2% کاهش داد.

روش استفاده از لیزر در از بین بردن موهای زائد

اولا با توجه داشت که تنها اقدام موثر در درمان بیماری سینوس موئی فقط جراحی با چاقو ویا استفاده از لیزر میباشد ودر هر دو مورد نتیجه درمان در90% موارد یکسان است هر چند که در درمان جراحی با لیزر نیازی به بستری شدن وبیهوشی نمیباشد ودرد بعد از عمل به صفر میرسد ونیازی به استراحت چند روزه وپانسمان های دردناک ومکرر ندارد.بعد از بهبود زخم مهم ترین اقدام در کاهش عود انجام 6 تا8 جلسه لیزر مو زائد می باشد. این کار بدون درد بوده و فاصله بین جلسات معمولا یک ماه می باشد.زمان انجام کار 5تا10 دقیقه و بدون نیاز به بی حسی می باشد.روز قبل از مراجعه بیمار موهای ناحیه را با تیغ(نه با داروی نظافت) می تراشد و بعداز انجام کار نیاز به مراقبت خاصی ندارد.
درمان قطعی فقط با جراحی یا لیزر بوده وجهت کاهش عود بیماری از10% به 1%تا2% بهتر است از لیزر موهای زائد بعد عمل استفاده نمود.

پیمایش به بالا