mazaya

hazine

tashilat

پیشگیری و درمان هموروئید در زمان بارداری

هموروئید - یا وریدهای واریسی در راست روده  می تواند دچار خارش شده ویا دردناک باشد.بیماری بواسیر بیش از نیمی از زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد، به خصوص در دوره های بین دو تا سه ماهه سوم بارداری این بیماری شیوع پیدا می کند.

چه چیزی باعث ایجاد هموروئید در دوران بارداری زنان می شود؟

فشار ناشی از بزرگ شدن رحم شما که معمولا از هفته 25م شروع میشود و افزایش جریان خون به ناحیه لگن، می تواند رگه های دیواره رکتال را متورم و دچار خارش کند. یبوست می تواند هموروئید را تشدید کند یا حتی باعث آن شود (وقتی مدفوع سخت است، فشار اضافی که باید از بین برداشته شود می تواند بر روی رگ ها در ناحیه رکتوم شما فشار آورد و موجب برانگیختن آنها شود). همورئید در بارداری پس از زایمان در نتیجه فشار در طول زایمان ایجاد شود. اما خبر خوبی هست که شما می توانید آن را درمان و یا از آن پیشگیری کنید.

هموروئید در دوران حاملگی

 

چه کاری می توانید در حاملگی برای پیشگیری از هموروئید انجام دهید

منظم باشید. بهترین درمان هموروئید در دوران بارداری این است که منظم بمانید، بنابراین مقدار زیادی از آب را مصرف کنید و فیبر مصرف کنید تا از یبوست جلوگیری کنید.

انجام تمرین کیگل - علاوه بر آماده سازی برای تولد، این تمرینات می توانند با جلوگیری از هموروئید در حاملگی با بهبود گردش خون به این منطقه کمک کنند.

تمرین کیگل در بارداری

خوابین به اطراف نه پشت (که نباید بعد از سه ماهه اول شما انجام شود) این باعث کاهش فشار در منطقه آسیب دیده می شود. شما همچنین می توانید چند بار در روز برای تسکین فشار روی رگهای رکتوم قاعده در سمت چپ خود قرار دهید. در صورت عدم رعایت ممکن است زنان باردار دچار هموروئید یا همان بواسیر شوند.

حرکت کنید نبایسیتی نشستن یا ایستادن برای مدت زمان طولانی صورت گیرد بلکه باستی تحرک داشته باشید، سعی کنید یک ساعت پیاده روی به همراه یک پیاده روی سریع 5 دقیقه ای داشته باشید. 

در دستشویی زیاد زور نزنید جهت تمیز کردن خود از آب گرم و کاغذ توالت سفید دوتایی استفاده کنید ولی به آرامی استفاده کنید و هنگام استفاده از دستمال آنرا محکم نکشید که می تواند بافت های حساس را تحریک کند. 

حمام آب گرم بگیرید. 10 تا 15 دقیقه در داخل وان بشینید.

یک بالش شکل دونات را بگیرید اگر نشستن واقعا ناراحت کننده باشد، می تواند فشار را کاهش دهد.

بالشتک مناسب هموروئید برای نشستن

یک حمام گرم با محلول جوش شیرین بگیرید.

با پزشک خود درباره درمان هموروئید صحبت کنید. او ممکن است یک نرم کننده مدفوع یا کرم موضعی را برای تسکین خارش و درد توصیه کند. یا در مواقع حاد ممکن است پزشک نیاز به جراحی را تشخیص دهد.

برای جلوگیری از یبوست و هموروئید در بارداری موارد زیر را امتحان کنید:

  • یک رژیم غذایی با فیبر بالا بخورید
  • به مقدار زیاد مایعات بنوشید
  • خوردن آب آلو
  • به حمام رفتن تاخیر نکنید
  • خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات
  • رعایت تغذیه مناسب و نخوردن غذاهایی مثل خام خاری ماهی و گوشت در دوران بارداری

قبل از مصرف هر نوع دارو برای هموروئید، به پزشک متخصص هموروئید مراجعه کنید.

مطالب مرتبط :

جراحی هموروئید با لیزر

خوراکی های مناسب در درمان و پیشگیری از هموروئید

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

taghzie

taeeinvaght

question