تفاوت بین شقاق و بواسیر در چیست ؟

شقاق مقعد یا فیشر ، همان زخم خراشیدگی یا ترك خوردگی مقعد است كه معمولا با درد و یا سوزش شدید در ناحیه مقعد همراه است. دلیل اصلی این زخم ها یبوست طولاني يا اسهال شديد بوده و در صورت تداوم یبوست و اسهال بر شدت آن افزوده ميشود .

بسیاری از بانوان بعد از زایمان یا سزارین به این مشكل دچار می شوند كه علت آن اختلال در دفع است كه به دلیل شلی عضلات لگن در حاملگی ایجاد می شود. علامت اصلی این بیماری درد هنگام اجابت مزاج است كه گاهی با خونریزی همراه است . این درد برای بیمار بسیار آزار دهنده بوده و گاهی باعث عدم توانایی در دفع می شود.

اما بواسیرها  معمولا بدون علائم و نشانه هستند. اما تظاهرات شایع و مهم هموروئید خونریزی بدون درد می باشد علاوه براین نیز علائم و نشانه ها در بواسیر داخلی و خارجی متفاوت است. شایع ترین نشانه بواسیر داخلی خونریزی قرمز روشن است و معمولا توام با درد نمی باشد همچنین احساس دفع ناکامل مدفوع و نیز ترشح اطراف مخرج و رطوبت آن و گاهی نیز توده ها و تورم مخرج که با زور زدن بیشتر می شود و در موارد شدید، بواسیرهای داخلی ممکن است از دهانه ی مقعد بیرون بیایند،از دیگر علائم آن است. به عبارتی دیگر برخی افرادی که به بیماری بواسیر مبتلا گشته اند، معمولاً حین عمل دفع دچار خونریزی، خارش، درد و ناراحتی در ناحیه مقعد می شوند

پیمایش به بالا