خوراک‌های رژیمی ویژه هموروئید (بواسیر)

درمان هموروئید با تغذیه و خوراکی

داشتن ورزش مرتب و منظم و همچنین رژیم غذایی خاص و سالم از عوامل مؤثر در پیشگیری و درمان هموروئید می‌باشند.

هموروئید (بواسیر) همان متورم شدن رگ‌ها در ناحیه مقعد و راست‌روده می‌باشد. هموروئید معمولاً بر اثر فشار بیش از حد بر روی رگ‌های ناحیه مقعد به هنگام زایمان و یا در دوران بارداری و یا در اثر عدم فعالیت فیزیکی رخ می‌دهد.

هموروئید معمولاً بیماری خطرناکی نمی‌باشد، اما می‌تواند سبب خارش، خونریزی و احساس ناراحتی در افراد شود. در صورت شدید بودن، می‌توان عمل جراحی نمود، البته احتمال برگشت مجدد این بیماری در افراد وجود دارد.

از خوردن مواد غذایی محرک اجتناب کنید:

اگر از افرادی هستید که دچار هموروئید می‌باشید سعی کنید از مصرف موادی مانند مرکبات، غذاهای بسیار تند، گوجه‌فرنگی و قهوه خودداری نمایید، زیرا این نوع مواد غذایی و ترکیبات موجود در آن‌ها سبب تشدید بیماری هموروئید می‌شوند.

داشتن رژیم غذایی سرشار از فیبر

فیبر موجود در دانه تخم کتان (بَزرَک) در جلوگیری از یبوست و هموروئید مؤثر است.

اصولاً مواد غذایی که منشأ گیاهی دارند دارای فیبر می‌باشند و از آنجایی که آنزیم‌های بدن نمی‌توانند فیبر را هضم نمایند، لذا فیبر موجود در مواد غذایی جذب جریان خون نمی‌شود و تبدیل به انرژی نمی‌گردد.

اساساً فیبرها را به دو نوع تقسیم‌بندی می‌کنند: فیبر قابل حل و فیبر غیرقابل حل.

فیبرهای قابل حل، زمانی که با آب مخلوط می‌شوند به حالت ژل مانند در می‌آیند، در صورتی که فیبرهای نامحلول در آب حل نمی‌شوند و درون روده، دست‌نخورده باقی می‌مانند.

فیبرهای محلول سبب می‌شوند که دفع مدفوع از بدن راحت‌تر صورت گیرد و در نتیجه از بروز یبوست جلوگیری می‌کنند. این امر به نوبه خود از بروز هموروئید پیشگیری کرده و در صورت ابتلا به هموروئید از تشدید آن جلوگیری می‌کند.

برای جلوگیری از نفخ و جمع شدن گاز در معده، سعی کنید فیبر را به تدریج به رژیم غذایی خود اضافه کنید و مسئله مهم دیگر این است که با مصرف مواد غذایی فیبردار حتماً آب فراوان و کافی نیز بنوشید، زیرا در غیر این صورت فیبر اثر منفی داشته و خود سبب بروز یبوست و هموروئید خواهد شد! منابعی که دارای فیبر محلول می‌باشند عبارتند از انواع جو (دو سر پرک)، تخم کتان، نخود، لوبیا، انواع سیب، هویج و انواع توت.

 

مواد غذایی حاوی بیوفلاوونوئید مصرف کنید

بیوفلاوونوئیدها یا همان فلاوونوئیدها ترکیباتی هستند که به طور طبیعی در گیاهان وجود دارند. رنگ انواع میوه‌ها و سبزیجات در اثر همین ترکیبات می‌باشد و از طرفی این ترکیبات سبب حفظ گیاهان از میکروب و حشرات می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهند.

بیوفلاوونوئیدها نه تنها سبب حفظ گیاهان می‌شوند، بلکه انسان را نیز محافظت می‌کنند. برخی تحقیقات حاکی از آن است که رابطه‌ای میان مصرف فراوان و طولانی مدت فلاوونوئیدها و پیشگیری از بروز خارش، خونریزی و سایر علائم ناشی از هموروئید وجود دارد. یکی از اثرات مثبت فلاوونوئیدها توانایی آن‌ها در تقویت و استحکام دیواره و جدار عروق خونی است.

پیمایش به بالا