مواد غذایی مفید برای یبوست

برخی مواد غذایی مانند ملین عمل کرده و یبوست های گذرا را خیلی زود رفع می کنند. برای آشنایی بیشتر با این مواد غذایی مطالعه ی این مطلب را از دست ندهید.

بعضی وقت ها مسافرت، تغییر آب و هوا، مصرف بعضی غذاها و … عاملی برای یبوست شده و برای مدتی باعث ایجاد حالت ناخوشایندی می شود. در این میان مواد غذایی مختلفی مثل جو دو سر، دانه ی کتان، میوه های خشک و غیره مانند ملین عمل کرده و یبوست های گذرا را خیلی زود رفع می کنند. برای آشنایی بیشتر با این مواد غذایی مطالعه ی این مطلب را از دست ندهید.

درمورد بیماری یبوست بیشتر بدانید و قبل از آن که دیر شود آن را درمان کنید!

جو دو سر

جو دو سر سرشار از فیبر است. در واقع در هر 100 گرم از این ماده ی غذایی 30 گرم فیبر وجود دارد. برای همین جو دو سر ضدیبوست می باشد. از این گذشته این دانه ها ی کوچک خواص دیگری نیز دارند. مثل کاهش قند خون، مقابله با کلسترول بالا و پیشگیری از سرطان کولون.

توجه داشته باشید که روزانه بیش از 3 قاشق غذاخوری جودوسر مصرف نکنید زیرا تخمیر فیبرها باعث تولید گاز و سنگینی معده می شود. در صورتی که دچار یبوست مزمن هستید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

دانه ی کتان

دانه ی کتان حاوی موسیلاژ است و برای همین باعث دفع راحت می شود. موسیلاژها ترکیبات گیاهی هستند که در تماس با آب حجیم می شوند و حجم مدفوع را افزایش داده و باعث نرمی آن می شوند. برای همین مدفوع به راحتی از کولون عبور کرده و دفع می شود. می توانید روزانه تا 10 گرم دانه ی کتان مصرف کنید.

توجه داشته باشید که مصرف دانه ی کتان برای افرادی که دچار مشکل انسداد روده و سندروم روده تحریک پذیر هستند توصیه نمی شود.
مؤثرترین ماده ی غذایی برای رفع یبوست، آلو خشک است. این ماده ی غذایی حاوی میزان بسیار زیاد فیبرهای حلّال و غیرحلّال است و باعث دفع راحت می شود

 

حبوبات

نقض حبوبات در درمان بیماری یبوست

در صورتی که دچار یبوست شده اید عدس، نخود، لوبیاهای خشک و باقالی را دریابید. این مواد غذایی مفید باعث دفع راحت می شوند. روزانه 15 تا 20 گرم از این مواد غذایی میل کنید. در هر 100 گرم این حبوبات 6 تا 13 گرم فیبر وجود دارد.

 

 

اگر خانم هستید از مراجعه به دکتر می ترسید و یا خجالت می کشید این مطلب را بخوانید

 

میوه های خشک بله ولی نه زیاد

میوه های خشک سرشار از فیبرها هستند (در هر 100 گرم حدود 2 گرم فیبر وجود دارد) و برای رفع یبوست فوق العاده اند. می توانید روزانه یک مشت گردو، فندق و بادام میل کنید.

توجه داشته باشید که میوه های خشک پرکالری اند و نباید در مصرف آن ها زیاده روی کنید زیرا به سادگی باعث بالا رفتن وزنتان می شوند.

آلو خشک: سوپراستار ملین ها

آلو خشک: سوپراستار ملین ها

مؤثرترین ماده ی غذایی برای رفع یبوست، آلو خشک است. این ماده ی غذایی حاوی میزان بسیار زیاد فیبرهای حلّال و غیرحلّال است و باعث دفع راحت می شود.

فیبرهای حلّال روده ها را نرم کرده و باعث بهبود عملکرد آن ها می شود. فیبرهای غیرحلّال باعث تحریک عمل دفع می شود. علاوه بر این آلو خشک حاوی سوربیتول و دی فنیل ایزاتین است که دو ماده ی ملین خوب محسوب می شوند. توصیه می کنیم روزانه بین 3 تا 4 عدد آلو خشک میل کنید. توجه داشته باشید مصرف این ماده ی غذایی برای افرادی که دچار اسهال مزمن و شدید هستند توصیه نمی شود.

پودر آگار آگار برای رفع یبوست های زودگذر

پودر آگارآگار

آگار آگار یک ماده ی گیاهی و عصاره ی چند نوع جلبک و خزه ی مختلف است. این ماده برای رفع یبوست مفید است؛ به خاطر این که در تماس با آب حجیم شده به صورت ژل درمی آید و حجم مدفوع را افزایش داده و باعث دفع سریع آن می شود.

می توان روزانه به میزان 1 تا 3 گرم آگار آگار مصرف کرد. 1 گرم پودر آگارآگار را در یک فنجان نوشیدنی گرم مثل آب، چای یا جوشانده حل کرده و بگذارید دو دقیقه بماند و بعد میل کنید.
دانه ی کتان حاوی موسیلاژ است و برای همین باعث دفع راحت می شود. موسیلاژها ترکیبات گیاهی هستند که در تماس با آب حجیم می شوند و حجم مدفوع را افزایش داده و باعث نرمی آن می شوند

هر روز سبزیجات سبز میل کنید

سبزیجات سبز تازه

در هر 100 گرم سبزیجات سبز به خصوص کاهو و اسفناج 3 تا 9 گرم فیبر وجود دارد و برای همین دفع غذا را راحت تر می کنند. فیبرهای گیاهی در جریان گوارش پُر از آب می شوند و حجم مدفوع را افزایش می دهند. سبزیجات همچنین باعث تحریک انقباض روده ها شده و دفع را سرعت می دهد.

توصیه می کنیم سبزیجات تازه را در الویت برنامه ی غذایی خود قرار دهید و روزانه حداقل یک مرتبه سالاد کاهو، سوپ و آش میل کنید. سبزیجات کالری ندارند و برای همین لازم نیست نگران پرخوری باشید.

میوه ها: از آب میوه ها بپرهیزید

نقض میوه در درمان یبوست

میوه ها به طور طبیعی حاوی فیبرهای گیاهی هستند و برای مقابله با یبوست مفیدند. اما حواستان به آب میوه ها باشد.

میوه ها را درسته میل کنید نه به صورت آب میوه. می پرسید چرا؟ چون وقتی آب میوه ها گرفته می شود میزان زیادی از فیبرهای آن ها از بین می رود.

آیا مواد غذایی چرب ملین هستند؟

خیر! مواد غذایی چرب تأثیری در رفع یبوست ندارند. این مواد غذایی مستقیماً جذب بدن شده و ذخیره می شوند. محصولات لبنی مثل شیر، پنیر و دسرهای خامه ای حاوی فیبر نبوده و دارای لاکتوز می باشند که تأثیر چندانی در رفع یبوست ندارند.

 

گیاه Konjac : گیاه ضدیبوست

گیاه Konjac حاوی گلوکومانان است و به همین دلیل می تواند یبوست زودگذر را رفع کند. این فیبر میزان زیادی مایع جذب کرده و حجم مدفوع را بیشتر و دفع آن را آسان تر می کند. نتایج پژوهشی که در سال 2008 روی 7 فرد دچار یبوست انجام شده نشان می دهد که جذب گلوکومانان گیاه کنجاک( 1.5 گرم، 3 مرتبه در روز و به مدت 3 هفته) به میزان 30 درصد دفع مدفوع را افزایش داده است.

این گیاه به صورت پودر یا کپسول نیز به فروش می رسد.

توصیه ی اکید می کنیم اگر دچار یبوست مزمن هستید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

 

فاطمه مهدی پور

سایت تبیان

پیمایش به بالا